Trwa ładowanie...
dz06f2t
Wiadomości

Gdzie najtańsze OC? Czy da się to określić jednoznacznie?

Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Gdzie najtańsze OC? Czy da się to określić jednoznacznie?
(mat. prasowy)
dz06f2t

Ubezpieczenie OC jest podstawowym i najważniejszym produktem, w który bezwarunkowo musi być zaopatrzony każdy kierowca, który chce poruszać się po polskich, i nie tylko, drogach. Większość kierowców sugeruje się głównie jego ceną wychodząc z założenia, że w przypadku OC nie ma większego znaczenia to, którego z towarzystw polisę posiadają. Na ceny ubezpieczeń ma wpływ bardzo wiele czynników i różnią się one wysokością także w zależności od naszej lokalizacji. Czy w takim razie da się ocenić, w którym z polskich województw OC jest tańsze? Przeprowadźmy małą symulację.

Zacznij od wypełnienia formularza
Każdy, kto ubezpieczał samochód wie, jakie formalności należy pokonać przed opłaceniem polisy OC. Nawet początkujący kierowca musi na którymś etapie użytkowania samochodu, przebrnąć przez odpowiedni zestaw pytań.

Przykładowe dane:
Imię i nazwisko: Tomasz Nowak
Wiek: 34 lata
Prawo jazdy od: 16 lat
Samochód: Seat Leon, 2010, benzyna, 1,8
Właściciel: 2
Zarejestrowany: Polska
Zniżki kierowcy: 50 proc.
Liczba kierowców: 1 Parkowanie: garaż wspólny

dz06f2t

Weźmy pod uwagę fakt, że każdy z powyższych parametrów, jak i każdy, o którym nie wspomnieliśmy, może być inny. Ba! Prawdopodobnie będzie inny, zatem trudno jest zobrazować, które z województw ma najniższe stawki OC. Składka ubezpieczeniowa zależy od tak wielu aspektów, że trudno je wszystkie zapamiętać.

Które towarzystwo najtańsze? Czy można to jednoznacznie wskazać?
Przyjąwszy, że nasz bohater, Pan Nowak, stoi przed wyborem towarzystwa, w którym ubezpieczy swój samochód, odnalezienie tych oferujących najlepsze warunki jest stosunkowo proste. W województwie dolnośląskim, a więc w uważanym za jedno z droższych jeżeli chodzi o ubezpieczenie OC, prym cenowy wiodą absolutni liderzy rynku ubezpieczeń. Zatem pierwszą piątkę tworzą Link 4, Aviva, AXA Direct, Liberty Direct oraz MTU. Sytuacja wyglądać będzie podobnie w większości analizowanych przypadków. To co może ulec zmianie to miejsca, na których dane towarzystwo się plasuje, lub mogą zajść drobne zmiany w pierwszej piątce, jednak zawsze będą to towarzystwa znane szerokiej publiczności. Należy pamiętać o graczach takich jak PZU, Compensa oraz TUW, którzy z reguły w tego typu zestawieniach i rankingach również się znajdują.

Oczywiście dane z naszej początkowej symulacji będą miały wpływ na końcową kwotę ubezpieczenia i będzie ona za każdym razem inna. Porównując jednak te same samochody i warunki ich ubezpieczenia w różnych miejscach, otrzymamy oferty różniące się między sobą kwotami od kilkunastu do nawet kilkuset złotych rocznie w zależności od pakietu, na jaki się zdecydujemy i od odpowiedzi, jakich ubezpieczając auto udzielimy. Wszelkie późniejsze roszczenia będą rozpatrywane w oparciu o udzielone informacje i mogą mieć wpływ na wypłacenie polisy (np. miejsce parkowania samochodu, wyjazdy zagraniczne, ilość kierowców poniżej 26 roku życie i wiele innych). Warto pamiętać również o tym, że towarzystwa ubezpieczeniowe często oferują dodatkowe zniżki na OC lub inne produkty, zatem bez względu na region, zakup ubezpieczenia wcale nie musi być wydatkiem, który wpłynie na zasobność budżetu kierowcy. Nie zniechęca też do zakupu dodatkowych produktów takich ja NNW czy Assistance.

Które województwo najtańsze?
Wszelkie próby wyboru województwa, w którym ubezpieczenie OC jest najtańsze muszą opierać się tylko i wyłącznie na uśrednionych danych statystycznych. Dodatkowo, najczęściej miasta wojewódzkie wcale nie odzwierciedlają sytuacji w regionie. Nawet jeżeli w samym województwie koszt OC jest statystycznie najniższy w Polsce, najważniejsze miasto, z reguły również największe, będzie miało stawki OC na zupełnie innym poziomie. Zatem wybierając najlepszą ofertę na rynku, warto kierować się opinią, renomą oraz wypłacalnością towarzystwa ubezpieczeniowego.

Liderzy rynku ubezpieczeniowego w Polsce mogą pozwolić sobie na bardzo atrakcyjne stawki za OC, które jest produktem wyjściowym i obowiązkowym. Stąd właśnie wyścig cenowy i konkurencja pomiędzy nimi. Jeżeli szukamy najtańszego ubezpieczenia, nasz wybór po prostu musi paść na jedną z wymienionych wyżej firm. Niestety zapowiedzi rynkowe wskazują na wzrost kosztów OC w 2015 roku. Jeśli zaś chodzi o rozważania dotyczące cen w poszczególnych województwach, to uśrednione kwoty wydane przez kierowców w każdym z nich pozwalają na szacunkowe określenie tego, gdzie OC jest najtańsze.

Statystycznie...
Według statystycznych informacji najtańsze OC można wykupić w województwie mazowieckim. Oczywiście Warszawa nie będzie pasowała do tego zastawienia ze swoimi stawkami, ale sytuacja będzie podobna w przypadku każdego z miast pełniących rolę stolicy regionu. Co ciekawe, Warszawa wcale nie jest najdroższa w zestawieniu indywidualnym. Droższy jest Gdańsk. Analizowany uprzednio Dolny Śląsk dla porównania należy do regionów o najwyższych kwotach składek, choć nie oznacza to wcale, że różnice są kolosalne. Na cenę polisy wpływ ma także jakość dróg w danym województwie, zatem tam, gdzie infrastruktura jest najlepsza, ceny powinny być niższe. Województwa tradycyjnie uważane za najbardziej rozwinięte i uprzemysłowione powinny charakteryzować się stawkami OC niższymi od tych dostępnych w mniej zurbanizowanych regionach, ale po raz kolejny zaznaczmy, że nie można przyjąć tylko jednego kryterium. Wrocław, pomimo ciągłego rozwoju jest miastem, w którym OC jest jednym z najdroższych. Może właśnie dlatego, że ciągle się
rozbudowuje, a stan wielu dróg wciąż pozostawia sobie wiele do życzenia.

Konkretny przykład
Aby być konsekwentnym, postaramy się przeanalizować sytuację w wybranych regionach kraju dla samochodu z początku naszych rozważań, przy zachowaniu tych samych kryteriów. Dla przeprowadzenia niniejszej symulacji wykorzystany został jeden z wielu dostępnych w Internecie kalkulatorów składek (np. kalkulator Aviva). Aby uniknąć dodatkowych kosztów związanych z prowizjami, symulacja została przeprowadzona właśnie na stronie jednego z liderów polskiego rynku ubezpieczeń.

Wrocław, Poznań oraz Kraków. 3 spośród 5 największych miast w Polsce. Okazuje się, że stolica Dolnego Śląska jest najdroższym miastem w naszej symulacji. Kierowca musi liczyć się z wydatkiem około 630 złotych w skali roku. Dużo taniej jest w Poznaniu, gdyż ta sama polisa będzie kosztowała już tylko 540 złotych. Sytuacja w Krakowie, w którym ubezpieczenie tego samego pojazdu to koszt zaledwie 470 złotych, pozwala śmiało stwierdzić, że województwo małopolskie należy do najtańszych w tym konkretnym aspekcie w Polsce. Po raz kolejny przypominamy jednak, że na ostateczną wysokość składki wpływ będzie miało bardzo wiele czynników. Oczywiście różnice w polisie OC w różnych województwach nie spowodują, że nagle kierowcy zaczną masowo rejestrować swoje pojazdy w sąsiednim województwie, aby zaoszczędzić 20 złotych w skali roku. Gra nie jest warta świeczki. Warto jednak pamiętać, że to jak wygląda nasza historia ubezpieczeniowa i to jakim autem dysponujemy, zawsze będzie miało największy wpływ. Pozostaje nam życzyć
wszystkim kierowcom szerokiej, i przede wszystkim bezpiecznej drogi, koniecznie z aktualną polisą OC!

dz06f2t

Podziel się opinią

Share

dz06f2t

dz06f2t