ycipk-2l683q

Gdzie najdrożej, a gdzie najtaniej można kupić samochód?

Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Gdzie najdrożej, a gdzie najtaniej można kupić samochód?
(PAP/Jacek Bednarczyk)
ycipk-2l683q

Może się wydawać, że ceny samochodów na całym świecie powinny być podobne. Jest jednak zupełnie inaczej i nawet w dwóch sąsiadujących krajach różnice są znaczące. Wynika to z wielu przyczyn, ale jedna jest najważniejsza - podatki.

Na cenę samochodu w danym kraju składa się kilka czynników: marża dystrybutora, wyposażenie podstawowe i właśnie podatki. Z tego powodu ten sam model może w jednym kraju kosztować nawet 6 razy więcej, niż w innym. Gdzie w takim razie jest najtaniej, a w jakich krajach ceny samochodów są najwyższe? Postanowiliśmy to sprawdzić, porównując ceny wersji podstawowych globalnych modeli, dostępnych na bardzo zróżnicowanych rynkach.

Tradycyjnie, najmniej za samochód zapłacimy w USA. Choć w przypadku Forda Fiesty - Stany Zjednoczone uplasowały się w połowie stawki - trzeba zaznaczyć, że tam (ale też w Meksyku i Australii) "wersja podstawowa" ma 5-drzwiowe nadwozie, mocny silnik 1.6 Ti-VCT i automatyczną skrzynię biegów. Taka odmiana z manualną przekładnią to u nas koszt 57 190 zł. Jeszcze większa różnica występuje w przypadku Focusa, który w USA za równowartość 60 778 zł oferuje 160-konny silnik 2.0. W Polsce za wersję 150-konną zapłacimy 74 450 zł.

ycipk-2l683q
Podziel się

Niskie ceny w USA to zasługa mniejszego obciążenia podatkami, ale też tego, że amerykańskie wersje są produkowane niższym kosztem. Klienci z Europy są przyzwyczajeni do materiałów lepszej jakości, natomiast w samochodach z USA plastiki często są znacznie tańsze. Ostatnie raporty podają też, że pracownik w niemieckiej fabryce samochodów kosztuje dwa razy tyle co w amerykańskiej.

W kategorii popularnych samochodów niższymi cenami mogą cieszyć się też mieszkańcy mniej zamożnych krajów europejskich, takich jak Czechy, Bułgaria i Polska. Dlatego nie powinno dziwić, że wielu przygranicznych dealerów sprzedaje samochody niemieckim klientom.

W przypadku droższych samochodów, w tym klasy premium, sytuacja się jednak odwraca. Za naszą zachodnią granicą cena podstawowego Audi A4 to w przeliczeniu 118 395 zł, natomiast w Polsce za ten model zapłacimy przynajmniej 126 900 zł.

ycipk-2l683q
Podziel się

Używany znaczy tańszy! Dowiedz się, jak kupić używany samochód, aby nie żałować!

Choć możemy narzekać na wysokie ceny, to na szczęście daleko nam do krajów, w których samochody są najdroższe. W Europie liderem wysokich cen jest Skandynawia. Im droższy samochód, tym różnice są większe. Wspomniane Audi A4 kosztuje w Finlandii równowartość 147 126 zł. Jeszcze drożej jest w Norwegii, gdzie nawet mała Fiesta jest ponad dwa razy droższa, niż w Polsce.

Z wysokich cen znany jest też Izrael, gdzie wysokie podatki podnoszą ceny samochodów nawet o kilkadziesiąt procent. Niełatwo mają też mieszkańcy krajów rozwijających się, takich jak Wietnam. W tym azjatyckim kraju większość mieszkańców porusza się na skuterach i motocyklach, a rynek samochodowy dopiero raczkuje. Mimo to wysokie ceny w salonach nie zachęcają do szybkiego rozwoju i nawet małe samochody są tam luksusem.

ycipk-2l683q

Zagraniczne samochody są drogie również na rozwiniętych rynkach, takich jak Japonia, gdzie za Chevroleta Captivę z napędem na 4 koła trzeba zapłacić równowartość 153 836 zł (w Polsce 97 990 zł). Najdrożej mają jednak mieszkańcy małego Singapuru. Tam ceny samochodów są nawet 6 razy wyższe, niż w krajach najtańszych. Mimo to mieszkańcy tego azjatyckiego miasta-państwa znani są z zamiłowania do luksusowych samochodów, a wszystko dzięki temu, że Singapur zajmuje 3 miejsce na świecie pod względem PKB na mieszkańca.

sj/mw/mw

Używany znaczy tańszy! Dowiedz się, jak kupić używany samochód, aby nie żałować!

Polub WP Moto
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-2l683q

ycipk-2l683q
ycipk-2l683q