Trwa ładowanie...
d8wvich

Gdzie można się spodziewać podniesienia opłat za parkowanie?

Tydzień temu pisaliśmy o planach Ministerstwa Rozwoju w sprawie podniesienia opłat za parkowanie. Dziś wiemy, gdzie może to nastąpić. Siedem dużych miast rozważy wykorzystanie nowych przepisów. Sprawdźcie które.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Gdzie można się spodziewać podniesienia opłat za parkowanie?
(własne, Fot: Marcin Łobodziński)
d8wvich

Propozycja Ministerstwa Rozwoju polega na wprowadzeniu do przepisów podziału na dwie strefy parkowania: zwykłą i śródmiejską. Ponadto będzie możliwość podniesienia stawek za parkowanie maksymalnie do trzykrotności obecnych. Tym samym zamiast 3 zł za godzinę parkowania, możemy zapłacić nawet 9 zł. Ostatnia z ważnych zmian to możliwość pobierania opłat za parkowanie w niedzielę. Modyfikacje uregulowań pomogą władzom dużych miast zmniejszyć ruch samochodów i ich liczbę na parkingach w centrum, a to ma zmniejszyć zanieczyszczenie powietrza.

Ministerstwo podkreśla jednak, że nowe przepisy to przede wszystkim podział na strefy. Umożliwia to samorządom wprowadzenie dwóch różnych stawek za parkowanie, zależnie od lokalizacji. Wzrost opłat jest możliwy, ale władze miast nie muszą tego robić. Pieniądze będą trafiały do kas samorządowych, a nie do budżetu państwa, więc nie jest to kolejny sposób na łatanie dziury budżetowej.

Jak donosi tvn24bis, kilku przedstawicieli miast wyraziło swoją aprobatę dla pomysłu ministerstwa. Zapytano bowiem przedstawicieli największych metropolii w Polsce, jakie są plany, gdy nowe przepisy wejdą w życie. Oto one.

d8wvich

W Krakowie rozważa się przede wszystkim podział na strefy. Jan Machowski, rzecznik Urzędu Miasta Kraków powiedział, że powinna być różnica w cenie za parkowanie w centrum i w bardziej oddalonych strefach. Jednak nie oznacza to, że stawki wzrosną. Tymczasem właśnie podwyżkę opłat planują władze Gdyni, a ponadto twierdzą, że dobrym pomysłem jest pobieranie ich również w niedzielę.

Jest to o tyle zrozumiałe, że Gdynia to miasto turystyczne. W sezonie, zwłaszcza w weekendy, ruch jest szczególnie duży. Brakuje miejsc postojowych. Być może uda się w ten sposób zainteresować zwiedzających do korzystania z komunikacji miejskiej.

Podniesienie opłat i wprowadzenie niedzielnych przemyślą władze Bydgoszczy, Poznania i Torunia. W tych miastach chodzi przede wszystkim o zwiększenie rotacji na miejscach postojowych. Podobne plany mogą mieć Łódź i Warszawa, ale raczej nie będzie opłat w weekendy.

Z kolei w Szczecinie, Lublinie, Radomiu i Białymstoku władze nie widzą potrzeby ani podnoszenia opłat, ani też wprowadzania ich w weekendy. Rzecznik urzędu kontrolującego pobieranie tego zobowiązania w Szczecinie przyznał nawet, że przy obecnym systemie taryfikator nie wykorzystuje maksymalnej stawki 3 zł za godzinę.

Podsumowując, w tych miastach można się spodziewać zmian w opłatach za parkowanie:

  • Bydgoszcz – również w weekendy
  • Gdynia – również w weekendy
  • Kraków – również w weekendy
  • Łódź
  • Poznań – również w weekendy
  • Toruń – również w weekendy
  • Warszawa
d8wvich

Podziel się opinią

Share
d8wvich
d8wvich
Więcej tematów