Trwa ładowanie...
29-07-2011 10:33

Gdy bagaże się nie mieszczą

Gdy bagaże się nie mieszcząŹródło: zdjęcie producenta
d33rpkh
d33rpkh

Psychologowie twierdzą, że aby wypocząć, trzeba wyjechać na urlop co najmniej na dwa tygodnie. To wymaga wzięcia wielu bagaży, które nie zawsze zmieszczą się w samochodzie. Jak przewieźć je bezpiecznie?

(fot. zdjęcie producenta)
Źródło: (fot. zdjęcie producenta)

Jeśli tak jest i w Twoim przypadku, nie oznacza to, że musisz skrócić czas wyjazdu, albo wynająć przyczepkę. Jeśli nie jesteś posiadaczem kabrioletu, rzeczy, których nie możesz zmieścić w aucie, umieść na dachu. Wymaga to montażu bagażnika dachowego lub specjalnej skrzyni. Ten pierwszy jest dobrym rozwiązaniem, jeśli musimy przewieźć przedmioty duże lub mające niestandardowe wymiary, jednak nie mogą być one bardzo ciężkie. Przed kupnem takiego bagażnika Należy sprawdzić w instrukcji auta, jakie jest maksymalne dopuszczalne obciążenie dachu. Jeśli na dachu dodatkowo przewozimy inny bagaż, na przykład narty wodne, trzeba go starannie przymocować. Szczególnie z przodu, tak aby nie podniósł lub nie przesunął go podmuch wiatru - zalecają trenerzy Szkoły Jazdy Renault.

Częstym towarzyszem letnich wyjazdów jest rower. Przewożenie jednośladu wymaga zastosowania odpowiednich mocowań. Zwykle kierowcy mają do wyboru dwie opcje: montaż rowerów na dachu lub z tyłu za samochodem. Zaletą pierwszego z wymienionych rozwiązań jest fakt, że bagaż nie zasłania widoczności. Wadą jest stosunkowo trudny załadunek, ponieważ rowery trzeba podnieść na dużą wysokość. Montując rowery na dachu, największe należy umieścić na zewnątrz lub naprzemiennie z mniejszymi. Transport rowerów na bagażniku zamontowanym z tyłu samochodu jest wygodniejszy ze względu na załadunek, ale cała konstrukcja może zasłaniać światła lub tablicę rejestracyjną i wymaga dodatkowej uwagi podczas jazdy i parkowania tyłem.

(fot. zdjęcie producenta)
Źródło: (fot. zdjęcie producenta)

Jadąc z bagażem umieszczonym poza bryłą auta oraz przewożąc ciężki ładunek, zawsze trzeba pamiętać o zachowaniu dodatkowych środków ostrożności, bowiem zmieniają się właściwości jezdne pojazdu. Wydłużyć może się droga hamowania, inaczej też zachowuje się pojazd na zakrętach. Podstawową zasadą jest: im większy i cięższy bagaż, tym wolniej i ostrożniej należy jechać.

d33rpkh

Z punktu widzenia bezpieczeństwa podczas wakacyjnego wyjazdu ważne jest też odpowiednie załadowanie bagażnika i przedziału pasażerskiego. Jeśli to zadanie wykonamy w nieprawidłowy sposób, może to znacznie wpłynąć na prowadzenie pojazdu. Należy też pamiętać o tym, że niezabezpieczone przedmioty znajdujące się w kabinie stanowią zagrożenie dla pasażerów.

- Pakowanie przedmiotów do samochodu jest tak powszechną czynnością, że kierowcy nie przykładają do niej dużej wagi. Tymczasem przemyślane rozłożenie bagażu zarówno w bagażniku jak i na dachu samochodu oraz w jego wnętrzu poprawi jakość, komfort i bezpieczeństwo jazdy - mówi Zbigniew Weseli, dyrektor Szkoły Jazdy Renault. - Wkładając przedmioty do bagażnika upewnijmy się, że najpierw ładujemy te najcięższe i największe. Ciężki bagaż powinien być przewożony jak najniżej, aby utrzymać nisko środek ciężkości pojazdu. Zmniejszy to wpływ ładunku na prowadzenie samochodu.

(fot. PAP/DPA)
Źródło: (fot. PAP/DPA)

Przedmioty o znacznej wadze powinny też znajdować się jak najbliżej oparcia tylnych siedzeń, unikać należy przewożenia ich za tylną osią pojazdu. Jeśli decydujemy się na demontaż tylnej półki w celu zyskania dodatkowej przestrzeni, pamiętać należy, że bagaż nie powinien wystawać ponad siedzenia, aby nie blokował widoczności w tylnej szybie.

d33rpkh

Kabina samochodu nie powinna być używana do przewożenia bagażu jeśli nie ma takiej konieczności - do tego służy bagażnik. Jeśli jednak zamierzamy na tylnej kanapie przewieźć, na przykład, ciężki plecak, warto zapiąć go pasami. Jeśli z tyłu przewozimy więcej elementów, które w razie wypadku mogą okazać się groźne, można spiąć tylne pasy na krzyż, unieruchamiając je.

(fot. zdjęcie producenta)
Źródło: (fot. zdjęcie producenta)

Niebezpieczne mogą okazać się nie tylko duże, ciężkie i niezabezpieczone przed przemieszczaniem przedmioty stanowiące zagrożenie w sytuacji gdy dojdzie wypadku, ale także drobne elementy, które zawsze powinny być chowane do skrytek. Wszelakie butelki i puszki z napojami powinny znaleźć się w schowkach. Nigdy nie można dopuścić do tego, aby toczyły się po podłodze samochodu. Mogą bowiem utknąć pod pedałami i zablokować je. Poza tym na przykład leżący na tylnej półce telefon komórkowy przy nagłym hamowaniu może uderzyć w pasażera z siłą dużego kamienia - ostrzegają trenerzy Szkoły Jazdy Renault.

Dbałość o szczegóły może mieć ogromne znaczenie. W przypadku pakowania auta, nie warto ryzykować bezpieczeństwem własnym oraz przewożonych pasażerów.

tb/

d33rpkh
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d33rpkh
Więcej tematów