Trwa ładowanie...
d2271v3
wiadomości

Gdańsk/ Od 1 lutego przewozy towarowe Polska - Rosja mogą być ograniczone

Share
d2271v3

Od 1 lutego przewozy towarowe między Polską a Rosją mogą być poważnie ograniczone. Jeśli do 31 stycznia nie dojdzie do porozumienia między krajami, polscy przewoźnicy będą musieli opuścić terytorium Rosji. Na rozmowy do Gdańska nie przybyła delegacja Rosji.

Rosyjskie zezwolenia drogowe z 2015 r. ważne są do 31 stycznia 2016 r., co oznacza, że jeśli nie dojdzie do porozumienia, polscy przewoźnicy do końca tego miesiąca będą musieli opuścić terytorium Federacji Rosyjskiej.

W czwartek w Gdańsku miały się rozpocząć dwudniowe negocjacje polsko-rosyjskiej Komisji Mieszanej ds. międzynarodowych przewozów drogowych. Na kolejną turę rozmów nt. zasad wykonywania przewozów drogowych oraz ws. ustalenia wysokości kontyngentu zezwoleń na rok 2016 do Gdańska nie przybyła delegacja Federacji Rosyjskiej. Podczas konferencji prasowej w Gdańsku podano, że to strona rosyjska zaproponowała spotkanie w Gdańsku.

d2271v3

Wiceminister infrastruktury i budownictwa Jerzy Szmit podczas konferencji w czwartek w Gdańsku powiedział, że jeśli do 31 stycznia nie dojdzie do porozumienia między krajami, to przewozy towarowe między Polską a Rosją mogą być poważnie ograniczone. "Nie będzie podstawy prawnej (...) nie będzie zezwoleń" - dodał.

Zaznaczył, że w ostatnim roku Federacja Rosyjska "zdecydowanie, bardzo zmieniła swoją politykę w stosunku do polskiego transportu obecnego na rynku Federacji Rosyjskiej". "Rozpoczęły się różne działania, m.in. administracyjne, których celem jest wyeliminowanie polskich przewoźników z rosyjskiego rynku" - tłumaczył. Powiedział, że "nie jest to działanie przypadkowe, ale wynika ze strategii transportowej Federacji Rosyjskiej, w której jasno jest wskazane, że udział obcych przewoźników na rynku rosyjskim ma się ograniczać, ma być eliminowany".

Wiceminister ocenił, że chodzi o znacznie wyższą stawkę, jak określił, "o obecność tak naprawdę polskiej gospodarki, polskich towarów na rosyjskim rynku".

Prezes Zrzeszenia Międzynarodowych Przewoźników Drogowych w Polsce, Jan Buczek powiedział w Gdańsku, że "przewoźnicy są tak zdeterminowani (), że są gotowi nawet wstrzymać swoje przewozy do chwili, aż zostaną ustalone ostatecznie zasady wykonywania tych przewozów". "Dla nas w tym momencie nie jest najważniejsza ilość jakichkolwiek zezwoleń, jakiekolwiek limity, tylko warunki wykonywania tych przewozów, o czym informowaliśmy Rosjan od wielu lat". "Nasi przewoźnicy prawdopodobnie już nie wyjadą do Rosji z ładunkami, a ci, którzy tam są, będziemy zabiegać, żeby jak najszybciej powrócili do Polski" - powiedział Buczek. Zaznaczył, że "przewoźnicy są gotowi do rozmów, bo to jest bardzo ważny kierunek wykonywania przewozów".

Zasady realizowania przewozów drogowych pomiędzy Polską a Federacją Rosyjską, w tym tranzytu do krajów trzecich, określa umowa międzyrządowa z 1996 roku. (PAP)

(Planujemy kontynuację tematu)

d2271v3

Podziel się opinią

Share
d2271v3
d2271v3
Więcej tematów