Gdańscy policjanci odzyskali 21 samochodów
Odzyskanie 21 skradzionych samochodów wartości blisko 3 mln zł i zatrzymanie dwóch mężczyzn poszukiwanych od kilku lat listami gończymi za kradzieże pojazdów - to efekt ostatnich działań policjantów wydziału do walki z przestępczością samochodową komendy miejskiej w Gdańsku. Podejrzani kradli pojazdy a następnie rejestrowali je w polskich urzędach metodą na tzw. dubla.
Policjanci z Gdańska od dłuższego czasu pracowali nad sprawą legalizacji na tzw. dubla pojazdów pochodzących z kradzieży. Z ustaleń funkcjonariuszy wynikało, że kradzione w państwach europejskich samochody złodzieje sprowadzali m.in. do Gdańska. Sprawcy przerabiali w nich numery identyfikacyjne, a następnie na podstawie sfałszowanych dokumentów rejestrowali je w urzędach i sprzedawali po atrakcyjnych cenach. Jak się okazało, auta rejestrowano na podstawie danych faktycznie istniejących samochodów, przez co pod względem formalnym tworzono tzw. "dubla". Oznaczało to, że na tych samych numerach nadwozia zarejestrowane były dwa róże auta.
Działania operacyjne policjantów oraz rozpoznanie środowiska złodziei samochodowych pozwoliło na wykrycie tego przestępczego procederu. W ciągu kilku tygodni funkcjonariusze zabezpieczyli 21 samochodów, o łącznej wartości blisko 3 mln zł. Są to zarówno luksusowe auta typu Citroen DS5, Lexus z silnikiem hybrydowym, czy BMW X6 z 2014 r. jak i kilkuletnie Volkswageny. Po przeprowadzonych badaniach, auta wrócą do prawowitych właścicieli.
W związku ze sprawą policjanci zatrzymali dwóch mężczyzn zamieszanych w ten proceder. Obaj ukrywali się przed wymiarem sprawiedliwości od co najmniej trzech lat. Ścigani byli listami gończymi za kradzieże samochodów. Jeden z podejrzanych, 36-latek trafił w ręce kryminalnych pod koniec marca br., a drugi, 41-letni mężczyzna, dwa dni temu. Na terenie posesji 41-latka funkcjonariusze znaleźli i zabezpieczyli Skodę z przerobionymi numerami identyfikacyjnymi, najprawdopodobniej pochodzącą z kradzieży.
Zatrzymani mężczyźni przebywają już w areszcie. Policjanci dalej prowadzą działania, których celem jest rozpracowania całej grupy przestępczej. Sprawa jest rozwojowa i w najbliższym czasie policjanci planują zabezpieczanie kolejnych samochodów z przerobionymi numerami.
Za włamanie i kradzież samochodu grozi kara do 10 lat pozbawienia wolności. Przerobienie numerów identyfikacyjnych to przestępstwo, za które grozi do 3 lat pozbawienia wolności.
Źródło: policja
tb, moto.wp.pl