Trwa ładowanie...
d172v0g
07-09-2005 17:33

Formuła 1: przed Grand Prix Belgii

d172v0g
d172v0g

W niedzielę podczas wyścigu o Grand Prix Belgii na torze Spa-Francorchamps może zostać wyłoniony nowy mistrz świata Formuły 1. Może nim zostać Hiszpan Fernando Alonso z teamu Renault, lider klasyfikacji kierowców.

Na cztery wyścigi przed końcem sezonu Alonso ma na koncie 103 punkty, a wicelider MŚ - Fin Kimi Raikkonen z teamu McLaren- Mercedes - 76. Jeżeli 24-letni Hiszpan zdobędzie w niedzielę o cztery punkty więcej od Raikkonena - wtedy zostanie najmłodszym w historii mistrzem świata Formuły 1, pierwszym z Hiszpanii.

Alonso będzie raczej jeździć ostrożnie w startach, by nie roztrwonić 27-punktowej przewagi. Zresztą obecnie nawet dla Renault zbyt szybkie są bolidy McLaren-Mercedes, którego kierowcy wygrali cztery z ostatnich pięciu wyścigów.

Obydwa teamy walczą o punkty w klasyfikacji MŚ konstruktorów. Prowadzi Renault, wyprzedzając McLaren-Mercedes o osiem pkt.

  1. GP Belgii odbędzie się w niedzielę, chociaż dwa lata temu wydawało się, że na dobre zniknie z kalendarza Formuły 1.
d172v0g

W 2003 roku Międzynarodowa Federacja Samochodowa (FIA) zdecydowała się skreślić tę imprezę w obawie o niezadowolenie firm tytoniowych stanowiących bardzo silną grupę sponsorów w Formule 1. Później przywróciła wyścig, gdy belgijski parlament zdecydował się odroczyć do 2006 roku wejście w życie ustawy o zakazie reklamy papierosów.

Tor Spa-Francorchamps jest szczególnym miejscem dla Niemca Michaela Schumachera z teamu Ferrari, który w belgijskim kurorcie debiutował 25 sierpnia 1991 roku, a w kolejnym sezonie odniósł tu pierwsze w karierze zwycięstwo w cyklu Grand Prix.

Pierwszy swój wyścig w Belgii zakończył już na starcie, bowiem spaliło mu się sprzęgło. W kolejnym sezonie, reprezentujący barwy włoskiego Benettona, Schumacher stanął po raz pierwszy na najwyższym stopniu podium, pokonując m.in. Brytyjczyka Nigela Mansela, Włocha Ricardo Patrese i Brazylijczyka Ayrtona Sennę da Silvę.

Fakt, że na belgijskim torze czuje się bardzo dobrze, niemiecki kierowca potwierdził w latach 1995-97, wygrywając tu trzy razy z rzędu, a także w latach 2001-02.

d172v0g

Historia Grand Prix Belgii sięga 1950 roku. Na popularność wyścigu znaczny wpływ miały także sukcesy odnoszone przez belgijskich kierowców - Thierry'ego Boutsena i Jacky'ego Ickxa.

Dłuższą historię od wyścigu ma jeden z najpiękniejszych torów, na jakich toczy się rywalizacja Formuły 1, Spa-Francorchamps, który gościł najlepszych kierowców już 37 razy.

Pomysł zbudowania toru - położonego w zachodniej partii Ardenów - zrodził się w 1920 roku i został zrealizowany w oparciu o drogę łączącą trzy okoliczne miejscowości Malmedy, Stavelot i Spa. Pierwszy wyścig odbył się już dwa lata później.

d172v0g

Pomiędzy 1950 a 1970 rokiem na Spa-Francorchamps odbywały się wyścigi Grand Prix, zaliczane do klasyfikacji mistrzostw świata Formuły 1. Jednak po tragicznym wypadku w 1970 r. zawody przeniesiono na obiekt w Nivelles, a następnie Zolder. Po przebudowie tor ten stał się najdłuższym obiektem, na jakim toczy się rywalizacja w Formule 1 - ma 6,973 km długości.

W 1983 roku GP Belgii jednorazowo powróciła do Spa, by po rocznej przerwie (w 1984 roku znowu odbyła się w Zolder) zagościć tu już na stałe.

W 1985 roku Spa dwukrotnie gościło kierowców, bowiem w czerwcu - zaledwie kilka godzin przed rozpoczęciem sesji kwalifikacyjnej - okazało się, że nawierzchnia nie nadawała się do przeprowadzenia rywalizacji. Wyścig przeniesiono na wrzesień, a wygrał go, nieżyjący już, Brazylijczyk Ayrton Senna da Silva.

Ubiegłoroczną GP Belgii wygrał Raikkonen przed kierowcami Ferrari: Schumacherem i Brazylijczykiem Rubensem Barrichello. W niedzielę kierowcy będą mieli do pokonania dystans 306,812 km, 44 okrążenia po 6973 m.

d172v0g
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d172v0g
Więcej tematów