Ford zacznie testować autonomiczne samochody w Europie
Jedną z firm, która już od pewnego czasu pracuje nad autonomicznymi samochodami, jest Ford. Marka ta do tej pory testowała swoje auta jedynie w USA, ale w 2017 roku ma zacząć sprawdzać je również w Europie.
Ford w ramach projektowania autonomicznych samochodów wykorzystuje między innymi zbudowane na te potrzeby małe miasteczko. Niedawno we współpracy z Uberem rozpoczęto też testy w Pittsburghu, gdzie za kierownicą aut przewożących pasażerów zasiada jedynie inżynier pilnujący poprawnego działania systemu. Amerykańska marka zapowiada, że jej w pełni autonomiczne samochody w 2021 roku będą już masowo wozić pasażerów w ramach usług takich, jakie oferuje Uber.
Nie tylko Ford, ale również wiele innych firm testuje swoje autonomiczne samochody w USA lub w innych, ale tylko pojedynczych krajach. Problem polega na tym, że każde państwo ma inne przepisy, inną infrastrukturę czy nawet znaki drogowe. Co więcej, w odróżnieniu od USA, ulice w europejskich miastach są dużo ciaśniejsze, a zatem są bardziej wymagające dla elektronicznych systemów. Dlatego również testy na Starym Kontynencie muszą być długie, aby dokładnie sprawdzić nową technologię w zróżnicowanych warunkach.
Ford Fusion (amerykańska wersja popularnego u nas Mondeo) testowany w USA, był też pierwszym autonomicznym samochodem, który musiał zmierzyć się również z innym problemem – opadami śniegu. Zimą drogi nie zawsze są utrzymane w idealnym stanie, a biały puch umie skutecznie zasłonić oznaczenia na asfalcie. W takim przypadku z pomocą przychodzą między innymi dokładne mapy, posiadające zeskanowane laserowo otoczenie drogi.
Fani motoryzacji nieufnie podchodzą do autonomicznych samochodów, ale wiele osób nie może się doczekać, kiedy w drodze do pracy będą mogły się zrelaksować, zamiast skupiać się na prowadzeniu samochodu. Ford przeprowadził ankietę, w której zapytał, co ludzie będą robili podczas jazdy, gdy kierowaniem zajmie się komputer. Aż 80 proc. odpowiedziało, że ma zamiar się relaksować. Popularne będzie też korzystanie z telefonu (72 proc.) i jedzenie (62 proc.). Widać jednak obawy w przypadku, gdyby dzieci miały same jechać autonomicznym samochodem. Tylko 16 proc. pytanych zgodziłoby się na coś takiego.
Samochody autonomiczne Forda na początku trafią do firm oferujących przewóz osób – w 2021 roku. Zwykli klienci będą mogli je zakupić około 2025 roku.
Szymon Jasina, Wirtualna Polska