Firma TINES podpisała w Azerbejdżanie kontrakt z Metro Baku
Polska firma TINES, producent szyn dla kolei, metra i tramwajów, podpisał we wtorek w stolicy Azerbejdżanu kontrakt ze spółką Metro Baku - poinformował PAP prezes zarządu firmy Tomasz Szuba.
Przedstawiciel zarządu TINES ds. rozwoju eksportu Mieczysław Łapanowski, powiedział PAP, że spółka chce zainstalować w Baku próbny 800 metrów odcinek testowy inwestycji. "Po przejściu wszystkich prób liczymy, że kontrakt będzie kontynuowany" - dodał.
Nie chciał podać wartości kontraktu, bo - jak ujawnił - "procedury są takie, że musi być najpierw uruchomiony odcinek testowy. Takie testy pomyślnie przeszliśmy w wielu miejscach, w Petersburgu, w metrze mińskim. Natomiast sprawdzone realizacje, to metro w Ałma-Acie, gdzie odnieśliśmy duży sukces".
Przedstawiciele TINES uczestniczyli w misji gospodarczej zorganizowanej przez MG do Baku w Azerbejdżanie. TINES to producent szyn dla kolei, metra i tramwajów.
Łapanowski, spytany o ocenę perspektywy rynku Kaukazu Południowego, powiedział, że "są one ogromne". "W tej chwili jest to jeden z najbardziej perspektywicznych rynków. Podzielamy opinię Ministerstwa Gospodarki, które wpisało Azerbejdżan na listę państw priorytetowych dla polskich firm" - podkreślił rozmówca.
"Po sukcesach naszej firmy w Kazachstanie chcielibyśmy podobną współpracę rozwijać z metrem bakijskim, wdrażając jedne z najlepszych technologii w Europie" - dodał.
Łapanowski uczestniczył w Polsko-Azerbejdżańskim Forum Biznesu w Baku, zorganizowanym w ramach roboczej wizyty wicepremiera i ministra gospodarki Janusza Piechocińskiego do Baku. Forum, w którym wzięło udział ponad 60 przedstawicieli polskiego biznesu, towarzyszyło pracom 6. posiedzenia polsko-azerbejdżańskiej komisji międzyrządowej ds. współpracy gospodarczej.
Zdaniem Piechocińskiego sektory, w których polskie firmy mogą najbardziej liczyć na rozwój działalności na rynku azerbejdżańskim, to transport, budownictwo, rolnictwo i przetwórstwo rolno-spożywcze.
Prezes zarządu TINES podkreślił w rozmowie z PAP, że kontrakt firmy został podpisany dzięki pomocy polskiego rządu, szczególnie wicepremiera Piechocińskiego oraz Elżbiety Bodio, zastępczyni dyrektora Departamentu Międzynarodowej Współpracy Dwustronnej w Ministerstwie Gospodarki.
Jak tłumaczył PAP Łapanowski, "kontrakt został zawarty w warunkach bardzo silnej konkurencji ze strony firm zachodnich" i "sukces TINES nie byłby możliwy bez wsparcia MG".
Metro Baku, czyli bakijskie metro (Baki Metropoliteni) to spółka akcyjna podlegająca państwu. Powstało w latach ZSRR, działa od 1967 roku; ma dwie linie (o łącznej długości 34,6 km) i 23 stacje. Plany rozwoju metra przewidują jego rozbudowę do pięciu linii i 76 stacji. Według informacji sprzed roku, podanych przez gazetę "Zierkało", metro bakijskie przewoziło w jednym kierunku około 38 tys. pasażerów w ciągu godziny.