Trwa ładowanie...
dzx2hu8

Filmy o fabryce Starów czekają na digitalizację

Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Filmy o fabryce Starów czekają na digitalizację
(PAP/Jan Bogacz)
dzx2hu8

Kilkadziesiąt taśm filmowych, głównie z lat 70. i 80. XX w. czeka na konserwację i digitalizację w Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach. Wszystkie zawierają historyczne materiały dotyczące nieistniejącej już Fabryki Samochodów Ciężarowych "Star".

Pierwszy z nich muzeum już zamieściło na swoim profilu na jednym z portali społecznościowych. - To ponad dwuminutowa reklama stara 742. Samochód został po raz pierwszy zaprezentowany w połowie lat 80. Na ten właśnie okres datujemy ten materiał filmowy - powiedział PAP dyrektor Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach Paweł Kołodziejski. Dodał, że to dopiero wstęp do prac nad kilkudziesięcioma filmami, jakie do muzeum trafiły z jednej ze spółek powstałych w wyniku restrukturyzacji dawnej Fabryki Samochodów Ciężarowych "Star". - Traktujemy te filmy jako cenne źródło historyczne, które może być dopełnieniem ekspozycji, jaką planujemy w naszym muzeum. Mamy zebrane niemal wszystkie samochody produkowane przez Stara. Chcemy, by w przyszłości zgromadzić je wszystkie pod dachem, w ogromnej hali, gdzie obok pojazdów będzie się znajdowała także część multimedialna - powiedział dyrektor.

* ILE WART JEST TWÓJ SAMOCHÓD? MOŻESZ SIĘ ŁATWO PRZEKONAĆ *

dzx2hu8

Zanim to nastąpi, pracownicy muzeum chcą zabezpieczyć taśmy, a materiał jaki zawierają przenieść na nośniki cyfrowe. - Zdajemy sobie sprawę, że to długi proces. Rozpoczęliśmy także zbieranie informacji do skatalogowania, kto, w jakich okolicznościach i na czyje zamówienie tworzył dany film - zaznaczył Kołodziejski. Opublikowana reklama z lat 80. jest barwnym filmem realizowanym, jak można sądzić po zdjęciach, na ulicach Warszawy. Zawiera charakterystyczną dla tamtego okresu animację i muzykę. Dzięki napisom końcowym na filmie można się dowiedzieć, że jego producentem było stołeczne Studio Miniatur Filmowych.

- Oprócz materiałów z lat 80. w posiadaniu muzealników są także wcześniejsze filmy. Jak deklaruje Kołodziejski, również one z czasem będą upublicznione. Co ciekawe, niektóre materiały powstały w kilku wersjach językowych z myślą o promocji samochodów na rykach zagranicznych, na których zresztą starachowickie ciężarówki sprzedawały się z powodzeniem - zaznaczył.

Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach rozpoczęło działalność 1 stycznia 2001 roku. Na ośmiu hektarach można obejrzeć obiekty dwóch zakładów wielkopiecowych działających w latach 1841-1901 i 1899-1968. W muzeum można obejrzeć stałą wystawę paleontologiczną oraz wspomniane samochody produkowane w zakładach FSC Star w XX wieku. Fabryka Samochodów Ciężarowych "Star" w Starachowicach powstała w 1948 roku na bazie starachowickich Zakładów Mechanicznych. W 1991 roku została przekształcona w Zakłady Starachowickie Star S.A. W latach 90. firma została sprywatyzowana i podzielona na dwie spółki. Szacuje się, że w czasie istnienia FSC "Star" wyprodukowano w Starachowicach ponad 600 000 samochodów ciężarowych.

Źródło: PAP

dzx2hu8

ll/moto.wp.pl

dzx2hu8

Podziel się opinią

Share

dzx2hu8

dzx2hu8