Trwa ładowanie...

Fiat wróci do WRC?

Share
Fiat wróci do WRC?
Źródło: zdjęcie producenta
d3qsdjq

Lancia Delta HF Integrale Evoluzione była ostatnim pojazdem koncernu Fiat, jaki oficjalnie uczestniczył w rajdowych samochodowych mistrzostwach świata WRC, reprezentując barwy producenta. Było to 23 lata temu. Być może po ćwierć wieku od tego wydarzenia, na trasach mistrzostw świata pojawi się kolejny włoski reprezentant – Abarth 124 Spider WRC.

Fiat pod swoją nazwą po tytuł mistrzowski w rajdach sięgał często i regularnie. Ale po raz ostatni na światowym poziomie dokonał tego w 1980 r. za pomocą modelu 131 Abarth, prowadzonego przez Waltera Rohrla. Teraz pojawiły się pogłoski, że w związku ze zmianą technicznych przepisów WRC, która ma wejść w życie od 2017 r., włoski koncern wystawi do rajdowych zmagań swojego najnowszego roadstera – model 124 Spider.

Przygotowaniem samochodu - tradycyjnie już - zająć się ma sportowe ramię firmy, czyli Abarth. Ten zresztą od lat buduje rajdówki i wyścigówki niższych klas, takie jak Punto Evo, czy 500SS. Spółka tworzy też „usportowione” wersje cywilnych modeli i taka właśnie odmiana 124 Spider, z silnikiem 1,4 turbo (odpowiednio przebudowanym do wymogów regulaminowych), miałaby stanowić bazę dla wyczynowego pojazdu na potrzeby mistrzostw świata.

d3qsdjq

Roczna produkcja Abartha to 10 tys. samochodów, a obecnie marka wytwarza się tam model 500. Szefowie Fiata chcą zdecydowanie poprawić ten wynik i tu pomocny może okazać się najnowszy produkt o sportowym charakterze, wsparty jeszcze kompaktowym SUV-em 500X. Teoretycznie właśnie ten drugi model wydaje się lepiej dopasowany do rywalizacji na odcinkach specjalnych, ale wszystko zależy od marketingowych planów FCA (Fiat Chrysler Automobiles). A samochody typu kabriolet pojawiały się już na rajdowych trasach, choćby Peugeot 307 CC, którym w latach 2004-2005 jeździł Marcus Gronholm.

d3qsdjq

Podziel się opinią

Share
d3qsdjq
d3qsdjq
Więcej tematów