Trwa ładowanie...
12-04-2013 14:40

Fabryka Brembo w Dąbrowie Górniczej będzie rozbudowana

Fabryka Brembo w Dąbrowie Górniczej będzie rozbudowanaŹródło: zdjęcie producenta
d44pfqk
d44pfqk

Unijną dotację dla projektu rozbudowy fabryki koncernu Brembo w Dąbrowie Górniczej zatwierdziła Komisja Europejska. Włoski koncern prowadzi tam projekt obejmujący m.in. nową linię produkcji tarcz hamulcowych do samochodów i utworzenie działu badawczo-rozwojowego.

Jak poinformowała w czwartek Marta Angrocka-Krawczyk z wydziału prasowego przedstawicielstwa KE w Polsce, Unia Europejska poprzez Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego finansuje 13 mln euro z inwestycji firmy o łącznej wartości 92 mln euro. To jedna z dwóch pierwszych decyzji Komisji dla dużych projektów Programu Innowacyjna Gospodarka w ramach działania pt. "Wsparcie inwestycji o dużym znaczeniu dla gospodarki". Druga decyzja KE dotyczy dotacji dla fabryki spółki z grupy Kronospan w Strzelcach Opolskich. W ramach rozpoczętego w marcu 2010 r., a rozpisanego do 2014 r. projektu "Dywersyfikacja produkcji poprzez wprowadzenie tarcz hamulcowych o podwyższonym poziomie bezpieczeństwa", spółka Brembo Poland w październiku 2011 r. otworzyła rozbudowany obiekt z nową odlewnią i linią do produkcji tarcz.

W projekcie przewidziano też m.in. utworzenie wewnętrznego działu badawczo-rozwojowego, a także nawiązanie współpracy z jednostkami naukowymi - m.in. Politechniką Śląską. - Inwestowanie w badania i rozwój jest jednym z głównych celów polityki regionalnej. Projekt (...) będzie nie tylko generował wzrost na poziomie lokalnym poprzez tworzenie możliwości zatrudnienia, ale również będzie miał pozytywny wpływ na gospodarkę regionu, a szerzej - również całego kraju, poprzez wprowadzenie innowacji w branży motoryzacyjnej na poziomie europejskim i międzynarodowym - powiedział o inwestycji Brembo, cytowany przez Angrocką-Krawczyk komisarz ds. polityki regionalnej Johannes Hahn.

Przygotowana przez Brembo linia technologiczna wykorzystuje własne rozwiązania koncernu. Kontrola procesu produkcji ma umożliwić m.in. blisko 99-proc. efektywność wykrywania wad; inne rozwiązania zwiększają odzysk materiałów. Inwestycja w chwili oficjalnego otwarcia w 2011 r. niemal podwoiła wielkość działającego od 2003 r. zakładu. Jego powierzchnia produkcyjna wzrosła wówczas do 90 000 m kw, a zatrudnienie do 1 200 pracowników. Unijny projekt ma bezpośrednio skutkować - po ukończeniu wszystkich jego elementów - m.in. utworzeniem ponad 200 stałych miejsc pracy, w tym stanowisk związanych z pracą badawczą.

d44pfqk

Włoski koncern Brembo należy do wiodących światowych producentów tarcz hamulcowych do samochodów i motocykli. W Polsce działa od kilkunastu lat; w 1995 r. uruchomił w Częstochowie fabrykę zacisków hamulcowych, a 2003 r. w Dąbrowie Górniczej powstał zakład obróbki tarcz hamulcowych. W 2006 r. w Dąbrowie Górniczej uruchomiono pierwszą odlewnię stopów żeliwa i zaczęto produkcję tarcz od podstaw, a w 2011 r. ruszyła druga odlewnia. Dąbrowska fabryka działa na terenie sosnowiecko-dąbrowskiej części Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Na całym świecie Brembo ma zakłady w 12 krajach na trzech kontynentach. Zatrudnia ponad 6 000 pracowników, w tym 10 proc. zaangażowanych w procesy badawczo-rozwojowe. Jego klientami są m.in. największe koncerny motoryzacyjne; tarcze Brembo montowane są też w bolidach wyścigowych Formuły 1.

d44pfqk
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d44pfqk
Więcej tematów