Ponad dwie trzecie Europejczyków jest zadowolonych z jakości transportu publicznego, ale regularnie korzysta z niego tylko jedna trzecia mieszkańców UE, a blisko jedna czwarta nigdy nie wsiadła do publicznego środka transportu - wynika sondażu Eurobarometru.
Zgodnie z opublikowanym w środę sondażem Eurobarometru 69 proc. obywateli UE jest zadowolonych z usług transportu publicznego w swych krajach. Jednocześnie tylko 32 proc. Europejczyków korzysta z transportu publicznego przynajmniej raz w tygodniu, a blisko jedna czwarta nie korzysta z niego wcale.
Najczęściej z transportu publicznego korzystają mieszkańcy Węgier (47 proc. robi to przynajmniej raz w tygodniu), Czech (46 proc.), Rumunii (44 proc.) i Litwy (44 proc.). Najrzadziej robią to Cypryjczycy (14 proc. korzysta z niego raz w tygodniu), Holendrzy (20 proc.) i Duńczycy (22 proc.). W Polsce co najmniej raz w tygodniu z publicznych środków transportu korzysta 35 proc. badanych; 19 proc. deklaruje, że nie robi tego wcale.
W UE częściej z transportu publicznego korzystają mieszkańcy dużych miast (51 proc.) niż mieszkańcy małych i średnich miejscowości (27 proc.) oraz wsi (20 proc.).
Badanie pokazało, że główną kwestią, na którą narzekają Europejczycy, jeśli chodzi o transport publiczny, są ceny biletów. Przeciętnie w UE zadowolonych z ich wysokości jest tylko 39 proc. badanych. Najbardziej zadowoleni z wysokości cen biletów są badani na Malcie (61 proc. zadowolonych), w Luksemburgu (64 proc.) i na Cyprze (48 proc.); najmniej usatysfakcjonowani są nimi Węgrzy (27 proc. zadowolonych), Portugalczycy (31 proc.) i Hiszpanie (34 proc.). Pozytywne zdanie o cenach biletów ma 37 proc. badanych Polaków.
Według sondażu przynajmniej połowa respondentów we wszystkich krajach UE deklaruje, że kupienie biletu w ich kraju jest proste. Średnio w Unii 73 proc. mieszkańców jest zadowolonych z tego aspektu usług transportowych. Najlepiej oceniają tę kwestię badani na Łotwie (86 proc. zadowolonych), Finlandii (84 proc.) oraz Hiszpanii (83 proc.); najmniej zadowolonych w tego aspektu transportu publicznego jest w Holandii (50 proc.), na Cyprze (55 proc.) i w Szwecji (59 proc.). W Polsce 77 proc. badanych jest pod tym względem usatysfakcjonowanych.
Większość - 69 proc. - Europejczyków jest także zadowolona z częstotliwości kursowania autobusów, tramwajów, pociągów i metra w ich miastach. Najbardziej zadowoleni pod tym względem są mieszkańcy Luksemburga (83 proc.), Wielkiej Brytanii (79 proc.) i Francji (77 proc.); najgorzej wygląda sytuacja na Malcie (34 proc. zadowolonych), Cyprze (49 proc.) i w Słowenii (55 proc.). 67 proc. Polaków wyraża zadowolenie z tego aspektu komunikacji publicznej w naszym kraju.
Zdecydowana większość - 70 proc. - badanych Europejczyków chwali też punktualność środków komunikacji publicznej. Najbardziej zadowoleni są pod tym względem Finowie (84 proc.), Czesi (83 proc.) i Luksemburczycy (82 proc.); najmniej mieszkańcy Malty (22 proc.), Cypru (54 proc.) i Włoch (58 proc.). W Polsce zadowolonych jest 70 proc. badanych.
Badanie zostało przeprowadzone w 28 państwach członkowskich UE między 9 a 11 września 2013 roku na próbie 28 036 badanych w wieku co najmniej 15 lat. Było to pierwsze badanie na poziomie europejskim dotyczące zadowolenia z usług transportu publicznego.