Trwa ładowanie...
d24x9p7

ERC: najszybszy debiut Kajetanowicza

Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
ERC: najszybszy debiut Kajetanowicza
(mat. prasowy)
d24x9p7

Zaplanowany na 17-19 lipca Rajd Estonii otworzy drugą połowę tegorocznych zmagań o tytuł Rajdowego Mistrza Europy. Wyzwanie walki o punkty na oszałamiająco szybkich szutrowych drogach południowo-wschodniej Estonii podejmie załoga LOTOS Rally Team, czyli Kajetan Kajetanowicz z Jarkiem Baranem. W swoim debiucie w tej imprezie Polacy wystartują Fordem Fiesta R5. Podobnie jak podczas poprzednich rund FIA ERC, przygotowaniem i obsługą samochodu dla Kajetana zajmie się krakowski oddział M-Sportu.

Choć w tym roku odbędzie się dopiero szósta edycja Rajdu Estonii (druga w randze rundy mistrzostw Europy), to te zawody zdążyły już zaskarbić sobie uznanie, potwierdzone przyznanym w sezonie 2014 wyróżnieniem FIA ERC Rally of the Year Award. Wymagające trasy poprzednich edycji rajdu przyciągały na start wiele załóg z bogatym doświadczeniem z Rajdowych Mistrzostw Świata, ale jedynym kierowcą, któremu udało się wygrać z reprezentantami Estonii, był fabryczny zawodnik Forda i Citroena Mads Ostberg. Oprócz Norwega na liście zwycięzców tego rajdu widnieją także nazwiska Markko Martina i Otta Tanaka – miejscowych kierowców znanych z rund WRC.

Bazą estońskiej rundy europejskiego czempionatu będzie miasto Otepaa, nazywane zimową stolicą Estonii. Z tej miejscowości, malowniczo położonej nad jeziorem Pühajärv, załogi wyruszą do rywalizacji na 16 odcinkach specjalnych o łącznej długości ponad 200 km. Kluczowe dla wyników rajdu mogą okazać się dwie bitwy stoczone na niemal rekordowym dla mistrzostw Europy dystansie oesów numer 7 i 8 (34,91 km).

d24x9p7

W szóstej rundzie FIA ERC, debiutujący w tych zawodach Kajetanowicz zmierzy się nie tylko z doświadczoną czołówką Rajdowych Mistrzostw Europy, lecz stawi też czoła licznej stawce kierowców z Estonii. Z miejscowych zawodników na starcie staną m.in. Raul Jeets, Sander Parn (obaj w Fiestach R5) oraz drugi w Rajdzie Lipawy Siim Plangi. Swój udział w Rajdzie Estonii zapowiedział także Juha Salo – legenda fińskich rajdów i siedmiokrotny rajdowy mistrz Finlandii.

Kajetan Kajetanowicz: _ Debiut w Rajdzie Estonii – szybszym niż legendarny Rajd Finlandii – nawet u najbardziej doświadczonych zawodników może wywołać dreszczyk emocji. Choć cały LOTOS Rally Team bardzo ciężko pracuje, to przed rajdem nie wszystko da się przygotować. Niektórych rzeczy możemy nauczyć się dopiero podczas walki na odcinkach specjalnych. W Estonii ta nauka musi być niesłychanie szybka, bo ogromną część trasy, mnóstwo ślepych zakrętów i wiele szczytów pokonuje się tam na najwyższym biegu z gazem wciśniętym do podłogi. W tych warunkach wyniki zależą nie tylko od perfekcyjnego opisu trasy czy doświadczenia z poprzednich edycji rajdu, ale także od maksymalnych prędkości, jakie mogą rozwijać poszczególne samochody oraz ogromnej pewności siebie, niezbędnej na tych odcinkach. Postaram się wycisnąć z naszej Fiesty R5 dosłownie każdego konia mechanicznego. Rajd Estonii, to wyzwanie, jakie lubimy – ciekawe, nieprzewidywalne i trochę szalone, ale przez to fascynujące. To runda mistrzostw Europy, w
której będzie nam zdecydowanie najtrudniej o punkty, dlatego dorobek wywalczony w Estonii będzie miał dla mnie wyjątkową wartość _

d24x9p7

Podziel się opinią

Share

d24x9p7

d24x9p7