Trwa ładowanie...

Elektryczna Kia Soul w drugiej połowie 2014 r.

Share
Elektryczna Kia Soul w drugiej połowie 2014 r.
Źródło: zdjęcie producenta
d30jcc5

Elektryczna wersja Kii Soul wejdzie do sprzedaży na rynkach światowych w drugiej połowie 2014 r. Będzie to pierwszy zeroemisyjny samochód marki o napędzie elektrycznym oferowany nabywcom spoza obszaru Korei Południowej.

- Kia Soul EV otwiera markowy program "Clean Mobility", którego celem w skali światowej jest udostępnianie i popularyzacja środków transportu przyjaznych dla środowiska naturalnego. Choć jest to pierwszy "elektryk" Kii oferowany globalnie, Soul EV reprezentuje drugą już generację akumulatorowego napędu elektrycznego, czerpiąc z doświadczeń projektowych samochodu Kia Ray EV oraz praktycznej eksploatacji floty tych pojazdów w okresie ostatnich trzech lat - powiedział wiceprezes i dyrektor operacyjny Kia Motors Corporation, Thomas Oh.

Soul EV ma być unikalnym w swojej formie i zarazem praktycznym pojazdem do codziennego użytku. Dzięki polimerowych akumulatorach litowo-jonowych o pojemności 27 kWh zasięg samochodu na jednym ładowaniu przekroczy 200 km. Prototypowe auta testowe Soul EC oparto na konstrukcji modelu Soul 2014 i napędzane są silnikiem elektrycznym o mocy 81,4 kW i momencie obrotowym 285 Nm, który przekazywany jest na koła przednie za pośrednictwem jednostopniowego reduktora o stałym przełożeniu.

(fot. zdjęcie producenta)
Źródło: (fot. zdjęcie producenta)

Przyspieszenie do "setki" wynosi poniżej 12 s, natomiast prędkość maksymalną ustalono na ok. 145 km/h. Aby zwiększyć efektywność napędu oraz poprawę zasięgu Soul EV wyposażono w system odzysku energii, umożliwiający doładowywanie akumulatorów energią generowaną w czasie swobodnej jazdy i hamowania. Ładowanie baterii odbywa się ze zwykłej sieci domowej 230/240 V i od 0 do 100 proc. trwa 5 godzin lub 25 min. z gniazda szybkiego ładowania. Ze względu na całkowity brak odgłosów pracy silnika Soul EV posiadać będzie akustyczny system ostrzegawczy VESS.

d30jcc5

Samochód powstał na bazie płyty podłogowej z najnowszego modelu cee`d. Jego rozstaw osi to 2 750 mm, zaś względem poprzedniej generacji sztywność skrętna uległa podwyższeniu o 29 proc. Soul EV została wyposażona w projektorowe reflektory, światła pozycyjne i zespolone lampy tylne w technologii LED, aerodynamiczne felgi 16-calowe z lekkiego stopu, panel wskaźników SuperVision przed kierowcą oraz 8-calowy wyświetlacz w konsoli centralnej. Projektanci skomponowali wnętrze w oparciu o materiały odzyskiwalne.

Flota zamaskowanych prototypów przechodzi obecnie intensywny program testowy w koreańskim ośrodku R&D Namyang oraz poddawana jest próbom eksploatacyjnym na drogach Europy i Ameryki Północnej.

Źródło: Kia

ll/moto.wp.pl

Sprawdź ceny akumulatorów na Allegro i wybierz najkorzystniejszą ofertę!Sprawdź ceny akumulatorów na Allegro i wybierz najkorzystniejszą ofertę!

d30jcc5

Podziel się opinią

Share
d30jcc5
d30jcc5
Więcej tematów