Elektrownia fotowoltaiczna na dachu warszawskiej siedziby Toyoty
Na dachu siedziby Toyota Motor Poland w Warszawie firma RWE Polska zainstalowała elektrownię fotowolaiczną o mocy 5 kW. Pozwoli ona wygenerować nawet 5 MWh energii elektrycznej rocznie.
Przewiduje się, że ten pionierski projekt pozwoli zaoszczędzić wytwarzania ponad 4 ton dwutlenku węgla rocznie, nieprzerwanie w okresie funkcjonowania instalacji, czyli co najmniej 25 lat. Produkowana przez solary energia zużywana będzie wyłącznie na własne potrzeby Toyota Motor Poland.
- Toyota słynie z innowacyjnych rozwiązań. 17 lat temu wprowadziła na rynek Priusa, pierwszy na świecie seryjnie produkowany samochód hybrydowy. Dziś mamy w ofercie już trzecią generację tego modelu, w tym wersję Plug-in Hybrid, której akumulatory można ładować z gniazdka. Przy naszej warszawskiej siedzibie od dwóch lat stoi takie gniazdko RWE, dlatego decyzja o instalacji elektrowni fotowoltaicznej była dla nas oczywista. Od tej pory możemy ładować akumulatory Priusa Plug-in energią wytworzoną na dachu naszego biura - powiedział Prezydent Toyota Motor Poland, Jacek Pawlak.
- W studium nt. Scenariuszy rozwoju technologii na polskim rynku energii wskazujemy na oczekiwany wzrost energetyki prokonsumenckiej, głównie dzięki fotowoltaice. Może one odpowiadać za wytworzenie nawet 52 Twh energii elektrycznej w Polsce w 2050 r. Mamy doświadczenie w dziedzinie fotowoltaiki z wielu rynków w Europie. W Polsce to nasz pierwszy kontrakt, szalenie istotny, ponieważ otwiera nowe możliwości oferowania innowacyjnych produktów. Bardzo się cieszę, że wprowadzamy to pionierskie rozwiązanie wspólnie z Toyotą, znaną z nowatorskiego podejścia w wielu sferach swojej aktywności - zaznaczył Filip Thon, prezes RWE Polska S.A.
Przyjmując, że hybrydowa Toyota Prius Plug-in zużywa ok. 19 kWh na 100 km (jadąc wyłącznie w trybie elektrycznym), ilość energii wytworzona rocznie przez zainstalowane na dachu siedziby Toyota Motor Poland panele fotowoltaiczne, pozwoliłyby na przejechanie ponad 26 000 km. Od 27 sierpnia br., kiedy zakończono montaż paneli, instalacja wytworzyła taką ilość energii elektrycznej, która zapewniłaby możliwość przejechania niemal 5 000 km. Z kolei zakładając, że biurowy komputer stacjonarny w zestawie z monitorem zużywa 150 W energii elektrycznej w ciągu godziny, czyli 1,2 kW w ciągu ośmiogodzinnego dnia pracy, to wygenerowaną przez panele PV energią można byłoby zasilić 16 komputerów biurowych przez rok funkcjonowania biura.
Źródło: Toyota
ll/moto.wp.pl