Trwa ładowanie...
opony
04-05-2012 15:11

Elektroniczna opona na każde warunki?

Elektroniczna opona na każde warunki?Źródło: Thinkstock
d3xvvwh
d3xvvwh

Dopiero niedawno Polacy zaczęli stosować dwa komplety opon: letnie i zimowe. Tymczasem z Niemiec nadchodzi rozwiązanie, które ma sprawić, że zupełnie wystarczy nam jeden komplet ogumienia. Elektroniczne opony mają automatycznie dostosować się do warunków na drodze.

Żyjemy w czasach, gdy kierowca w coraz większym stopniu jest zastępowany przez elektronikę. Odpowiednie układy pomagają bezpiecznie hamować, nie dopuszczają do poślizgu, informują o samochodzie w martwym polu lusterek, pilnują, by nie przekroczyć swojego pasa ruchu, a nawet samodzielnie parkują. Niejeden kierowca widzi w tym koniec ery prawdziwej motoryzacji, wielu jednak docenia praktyczny aspekt zachodzących zmian. Tak właśnie może być z najnowszym wynalazkiem lipskich naukowców. Niemieccy badacze ogłosili, że opracowali elektroniczne opony, które potrafią dostosować się do warunków drogowych.

Jak podają naukowcy z lipskiego Hochschule für Technik, Wirtschaft und Kultur, elektroniczna opona miałaby współpracować z komputerem pokładowym i systemem czujników. Te ostatnie byłyby odpowiedzialne za określenie, w jakich warunkach porusza się samochód. Informacja na ten temat trafiałaby do komputera, a ten określałby, jakie ogumienie aktualnie najlepiej spełni swoje zadanie. Co dalej? Komputer wydawałby też polecenie oponom, które zmieniałyby kształt bieżnika i charakterystykę gumowej mieszanki. Brzmi bardzo futurystycznie? Z pewnością, ale niemieccy naukowcy zapewniają, że to możliwe.

Kluczem do sukcesu miałyby być specjalne materiały. Jeśli oponę wykona się z mieszanki posiadającej pamięć kształtu i jednocześnie zdolność do formowania się pod wpływem określonych czynników – np. prądu – to możliwa stanie się „wymiana opon” w biegu. Jak od strony technicznej będzie wyglądała zmiana fizycznych parametrów mieszanki? Na razie nie podano. Niemcy już jednak swój pomysł opatentowali.

Być może przyszłość należy do inteligentnych, elektronicznych opon. Nim jednak stanie się ona naszą codzienną rzeczywistością, upłynie wiele lat. Na drodze do komercyjnego sukcesu tego rozwiązania z pewnością stanie cena takiego „kosmicznego” kompletu opon.

_ Zdjęcia mają charakter wyłącznie ilustracyjny. Zamieszczone teksty nie dotyczą osób umieszczonych na zdjęciach. _

tb/

d3xvvwh
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3xvvwh
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj