Trwa ładowanie...

Eksperci nie zostawiają suchej nitki na ustawie fotoradarowej

Share
Eksperci nie zostawiają suchej nitki na ustawie fotoradarowej
Źródło: Materiały prasowe
d9zfmp0

Eksperci krytykują poselski pomysł zmian w karach za przekroczenie prędkości. Parlamentarzyści PO chcą, żeby kary administracyjne dla właścicieli zastąpiły mandaty dla kierujących. Chodzi o zdjęcia wykonane przez stacjonarne fotoradary.

Dyrektor Generalny Związku Polskiego Leasingu, Andrzej Sugajski obawia się, że zmiana uderzy przede wszystkim w przedsiębiorców. Rozmówca IAR przytacza szacunki, według których około 43 proc. wszystkich samochodów w Polsce należy do firm leasingowych. Wśród pojazdów używanych przez przedsiębiorców odsetek ten sięga 63 proc. Jego zdaniem, największy problem ze wskazaniem sprawcy wykroczenia będą miały wypożyczalnie samochodów.

d9zfmp0

* ILE WART JEST TWÓJ SAMOCHÓD? MOŻESZ SIĘ ŁATWO PRZEKONAĆ *
Radca prawy konfederacji pracodawców Lewiatan Bartosz Wyżykowski podkreśla, że zmiana przepisów może dać się we znaki wszystkim. Chodzi nie tylko o firmy leasingowe czy transportowe, ale także osoby fizyczne. Ekspert w rozmowie z IAR zastanawia się dlaczego właściciel ma ponosić karę za przewinienie, którego nie dokonał. Przedstawiciel Lewiatana zwraca też uwagę, że kara za to samo przewinienie może być różna. Kierujący, który przekroczy prędkość i zostanie złapany przez nieoznakowany policyjny radiowóz zapłaci mandat i dostanie punkty karne. W przypadku zarejestrowania stacjonarnym fotoradarem właściciel pojazdu nie zostanie ukarany punktami, a jedynie administracyjną karą.

Ustawą na przyszłym posiedzeniu Sejmu zajmie się komisja infrastruktury. Pomysłodawca zmian, poseł Stanisław Żmijan z PO zapewnia, że posłowie wysłuchają uwag do nowych przepisów.

Źródło: IAR

ll/moto.wp.pl

d9zfmp0

Podziel się opinią

Share
d9zfmp0
d9zfmp0
Więcej tematów