Trwa ładowanie...

Eksperci nie zostawiają suchej nitki na ustawie fotoradarowej

Eksperci nie zostawiają suchej nitki na ustawie fotoradarowejŹródło: Materiały prasowe
dsaf13m
dsaf13m

Eksperci krytykują poselski pomysł zmian w karach za przekroczenie prędkości. Parlamentarzyści PO chcą, żeby kary administracyjne dla właścicieli zastąpiły mandaty dla kierujących. Chodzi o zdjęcia wykonane przez stacjonarne fotoradary.

Dyrektor Generalny Związku Polskiego Leasingu, Andrzej Sugajski obawia się, że zmiana uderzy przede wszystkim w przedsiębiorców. Rozmówca IAR przytacza szacunki, według których około 43 proc. wszystkich samochodów w Polsce należy do firm leasingowych. Wśród pojazdów używanych przez przedsiębiorców odsetek ten sięga 63 proc. Jego zdaniem, największy problem ze wskazaniem sprawcy wykroczenia będą miały wypożyczalnie samochodów.

* ILE WART JEST TWÓJ SAMOCHÓD? MOŻESZ SIĘ ŁATWO PRZEKONAĆ *
Radca prawy konfederacji pracodawców Lewiatan Bartosz Wyżykowski podkreśla, że zmiana przepisów może dać się we znaki wszystkim. Chodzi nie tylko o firmy leasingowe czy transportowe, ale także osoby fizyczne. Ekspert w rozmowie z IAR zastanawia się dlaczego właściciel ma ponosić karę za przewinienie, którego nie dokonał. Przedstawiciel Lewiatana zwraca też uwagę, że kara za to samo przewinienie może być różna. Kierujący, który przekroczy prędkość i zostanie złapany przez nieoznakowany policyjny radiowóz zapłaci mandat i dostanie punkty karne. W przypadku zarejestrowania stacjonarnym fotoradarem właściciel pojazdu nie zostanie ukarany punktami, a jedynie administracyjną karą.

Ustawą na przyszłym posiedzeniu Sejmu zajmie się komisja infrastruktury. Pomysłodawca zmian, poseł Stanisław Żmijan z PO zapewnia, że posłowie wysłuchają uwag do nowych przepisów.

dsaf13m

Źródło: IAR

ll/moto.wp.pl

dsaf13m
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dsaf13m
Więcej tematów