Trwa ładowanie...

Eksperci nie zostawiają suchej nitki na ustawie fotoradarowej

Eksperci nie zostawiają suchej nitki na ustawie fotoradarowejŹródło: Materiały prasowe
d2zynz7
d2zynz7

Eksperci krytykują poselski pomysł zmian w karach za przekroczenie prędkości. Parlamentarzyści PO chcą, żeby kary administracyjne dla właścicieli zastąpiły mandaty dla kierujących. Chodzi o zdjęcia wykonane przez stacjonarne fotoradary.

Dyrektor Generalny Związku Polskiego Leasingu, Andrzej Sugajski obawia się, że zmiana uderzy przede wszystkim w przedsiębiorców. Rozmówca IAR przytacza szacunki, według których około 43 proc. wszystkich samochodów w Polsce należy do firm leasingowych. Wśród pojazdów używanych przez przedsiębiorców odsetek ten sięga 63 proc. Jego zdaniem, największy problem ze wskazaniem sprawcy wykroczenia będą miały wypożyczalnie samochodów.

* ILE WART JEST TWÓJ SAMOCHÓD? MOŻESZ SIĘ ŁATWO PRZEKONAĆ *
Radca prawy konfederacji pracodawców Lewiatan Bartosz Wyżykowski podkreśla, że zmiana przepisów może dać się we znaki wszystkim. Chodzi nie tylko o firmy leasingowe czy transportowe, ale także osoby fizyczne. Ekspert w rozmowie z IAR zastanawia się dlaczego właściciel ma ponosić karę za przewinienie, którego nie dokonał. Przedstawiciel Lewiatana zwraca też uwagę, że kara za to samo przewinienie może być różna. Kierujący, który przekroczy prędkość i zostanie złapany przez nieoznakowany policyjny radiowóz zapłaci mandat i dostanie punkty karne. W przypadku zarejestrowania stacjonarnym fotoradarem właściciel pojazdu nie zostanie ukarany punktami, a jedynie administracyjną karą.

Ustawą na przyszłym posiedzeniu Sejmu zajmie się komisja infrastruktury. Pomysłodawca zmian, poseł Stanisław Żmijan z PO zapewnia, że posłowie wysłuchają uwag do nowych przepisów.

d2zynz7

Źródło: IAR

ll/moto.wp.pl

d2zynz7
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2zynz7
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj