Trwa ładowanie...
26-04-2010 14:53

Eko-projekt Polaków i ich problemy z pieniędzmi

Eko-projekt Polaków i ich problemy z pieniędzmiŹródło: Jakub Wielicki
d1fyoc7
d1fyoc7

Jeden z największych koncernów paliwowych świata - Shell co roku organizuje nietypowe zawody dla ekologicznych pojazdów. Tegoroczna edycja imprezy Shell Eco-Marathon, dla krajów Europejskich, odbędzie się w niemieckim Lausitz już na początku maja. Polskę będzie reprezentować pięć zespołów studentów uczelni technicznych z Warszawy, Lublina i Gdańska. Przyjrzeliśmy się bliżej projektowi przyszłych inżynierów z Politechniki Gdańskiej.

(fot. Jakub Wielicki)
Źródło: (fot. Jakub Wielicki)

Pojazd zespołu z Gdańska został ochrzczony swojsko brzmiącym imieniem "Mietek". Gdy siedmiu młodych studentów wydziału mechanicznego Politechniki Gdańskiej, na początku tego roku zgłosiło swój udział w konkursie Shella, nie byli pewni, czy w ogóle zakwalifikują się do zawodów. Szybko jednak okazało się, że wstępny projekt "Mietka" został zaakceptowany i projekt wystartował na dobre.

"Mietek" to auto z kategorii Urban Concept, co znaczy m.in., że pojazd musi być dostosowany do jazdy w warunkach miejskich. W praktyce oznacza to wyposażenie go w lusterka, światła, drzwi, kierownicę i koniecznie cztery koła - takie wymogi nie obowiązują w kategorii Prototype. O zwycięstwie zadecyduje jednak spalanie paliwa - samochód ma przejechać jak największą odległość na zaledwie 0,25 l paliwa.

Niestety ambitne plany gdańskich studentów przegrywają w starciu z brutalną rzeczywistością. Na dokończenie projektu zostało tylko kilka dni, a potrzebne jest jeszcze około 10 tys. zł. Do tej pory znalazł się tylko jeden sponsor, który zapewnił studentom skromne pomieszczenie oraz kilka elementów niezbędnych dla postępu prac nad projektem.

(fot. Jakub Wielicki)
Źródło: (fot. Jakub Wielicki)

Dziwi również rozdźwięk między wypowiedziami członków zespołu, a samą uczelnią. Studenci twierdzą, że Politechnika Gdańska obiecywała wsparcie finansowe, ale nagle wycofała się z tych obietnic. Z kolei w biurze prasowym uczelni dowiedzieliśmy się, że studenci nigdy nie prosili o wsparcie finansowe i zdecydowali się szukać sponsorów na własną rękę.

d1fyoc7

Zespół wykładając pieniądze z własnej kieszeni posiada już ramę, skorupę pojazdu oraz większość niezbędnych elementów wyposażenia, obecnie czekają na zamówione koła. Niestety start w zawodach stoi pod wielkim znakiem zapytania ponieważ wciąż brakuje głównego elementu "Mietka", czyli silnika. Studentów nie stać na wyłożenie kilku tysięcy złotych na jednostkę napędową, a bez niej nie pojadą do Niemiec. Jesteśmy jednak pełni podziwu dla determinacji i niesłabnącej wiary w sukces projektu gdańskich inżynierów i z tego miejsca dołączamy się do ich gorącej prośby o wsparcie. Może uda się chociaż wypożyczyć potrzebny chłopakom silnik - Honda GX-160. Mamy również nadzieję, że coraz więcej zdolnych, polskich studentów zechce brać udział w podobnych projektach jak Shell Eco-Marathon. Oby jeszcze władze uczelni potrafiły wykazać się takimi samymi ambicjami.

Więcej informacji o projekcie gdańskich studentów znaleźć można na stronie: http://www.mech.pg.gda.pl/shell_eco_marathon/

WP:

d1fyoc7
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1fyoc7
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj