Trwa ładowanie...
d3u1ba6
d3u1ba6

EBI: ponad 320 mln zł na inwestycje tramwajowe w Krakowie i Górnym Śląsku

Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
d3u1ba6

Ponad 320 mln zł trafi na zakup nowoczesnych i energooszczędnych tramwajów niskopodłogowych w Krakowie i Górnym Śląsku, dzięki kredytom EBI udzielonym dwóm spółkom miejskim MPK w Krakowie i Tramwajom Śląskim - poinformował w piątek bank.

Europejski Bank Inwestycyjny (EBI) podkreślił w komunikacie, że w ramach wsparcia dla Śląska bank sfinansuje również modernizację istniejącej floty i infrastruktury tramwajowej.

"Dzięki oferowanym przez EBI atrakcyjnym warunkom finansowania, spółki miejskie skorzystają z niższych kosztów finansowania oraz długiego okresu spłaty kredytu. Kredyty EBI wraz z unijnymi funduszami strukturalnymi pozwoliły na zamknięcie planu finansowego i realizację tych inwestycji" - poinformowął bank.

d3u1ba6

Cytowany w komunikacie wiceprezes EBI László Baranyay zaznaczył, że "dzięki tym inwestycjom poprawi się bezpieczeństwo oraz jakość usług transportu publicznego, a także zmniejszy się poziom emisji substancji szkodliwych dla środowiska naturalnego".

Z informacji EBI wynika, że spółka MPK w Krakowie otrzymała od banku kredyt w wysokości 92 mln zł na zakup 36 tramwajów niskopodłogowych. "Nowoczesne tramwaje będą miały ok. 43 metry długości, a każdy z nich pomieści ok. 300 pasażerów. Będą wyposażone w klimatyzację, nowoczesny system informacji pasażerskiej oraz automaty biletowe" - podkreślono.

Natomiast kredyt EBI w wysokości 231 mln zł trafi na poprawę infrastruktury tramwajowej na Górnym Śląsku. Chodzi o zakup 42 tramwajów niskopodłogowych i modernizację 95 tramwajów, jeżdżących po torach śląskich miast.

"Środki EBI sfinansują także przebudowę sieci trakcyjnej oraz modernizację torowisk o łącznej długości ok. 63 km. Nowe tramwaje, które będą jeździć na wyremontowanych torach będą nie tylko szybsze, ale również bezpieczniejsze i mniej hałaśliwe" - podkreślił bank. W przypadku tej inwestycji - jak dodał - kredytobiorcą jest Bank Pekao SA, który dzięki kredytowi EBI zaoferował bardziej atrakcyjne warunki finansowania realizującej inwestycję spółce Tramwaje Śląskie.

Nowe tramwaje dla Krakowa i Śląska będą wyprodukowane przez fabrykę PESA Bydgoszcz SA. Tramwaje dla Śląska wyprodukuje również spółka Modertrans Poznań.

d3u1ba6

Podziel się opinią

Share

d3u1ba6

d3u1ba6