Trwa ładowanie...
d4j1c52
d4j1c52

E-paliwa Audi zaliczyły test w szklanym silniku

Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
d4j1c52

Audi zakończyło kolejny etap prac nad e-paliwami. Syntetyczne paliwa poddano w Ingolstadt cyklowi testów w komorze ciśnieniowej i w szklanym silniku.

- Nasz test pokazuje, że poza jazdą z wykorzystaniem odnawialnej energii elektrycznej, istnieją też inne koncepcje umożliwiające pokonywanie długich odcinków z minimalną emisją spalin - mówi Reiner Mangold, kierownik ds. rozwoju zrównoważonych produktów w Audi.

Inżynierowie z laboratoriów Audi skupili się przede wszystkim na stworzeniu odpowiedniej mieszanki i na zbadaniu zachowania syntetycznych paliw podczas spalania. By prześledzić cały ten proces, w komorze ciśnieniowej, przy ciśnieniu 15 barów i temperaturze ok. 350 stopni Celsjusza, dokonali symulacji warunków panujących w jednostce napędowej. Specjalna kamera dokumentowała zachowanie paliwa podczas wtrysku, ponieważ podstawą optymalnego spalania jest uzyskanie jak najczystszej mieszanki.

d4j1c52

Kolejny etap badań przebiegał w szklanym silniku. To, co na co dzień skrywają metalowe ściany cylindra, w tej konstrukcji stworzonej specjalnie do testów, jest doskonale widoczne. Przez okno ze szkła kwarcowego eksperci obserwują jak paliwo jest rozprowadzane w cylindrze. Mogą ocenić też interakcję paliwa ze strumieniem powietrza w komorze spalania. Przy każdym z maksymalnie trzech tysięcy obrotów na minutę silnika testowego, nieznaczna ilość paliwa wtryskiwana jest do szklanego cylindra, gdzie ulega sprężeniu i zapłonowi, a powstałe wskutek tego spaliny wydzielane są na zewnątrz.

Podsumowując: w przeciwieństwie do paliw kopalnych, które zależnie od obszaru ich wydobywania mają różny skład, syntetyczne e-paliwa Audi są całkowicie wolne od zanieczyszczeń, a podczas spalania wydzielają mniej szkodliwych substancji. Nie zawierają olefinów i aromatów. Dzięki temu, paliwa syntetyczne zapewniają uzyskanie lepszej mieszanki, czyste spalanie i niską emisję spalin.

Wygraj paliwo o wartości 3.000 zł! Kliknij i weź udział w konkursie

d4j1c52

Podziel się opinią

Share

d4j1c52

d4j1c52