Drogówka używa dyktafonów
Policjanci na służbie są uzbrojeni nie tylko w pistolety i kajdanki, ale coraz częściej także w dyktafony - ujawnia "Dziennik".
Nagrywają przebieg kontroli drogowych czy interwencji w obawie przed oskarżeniami o wymuszanie łapówek. Prawnicy nie mają wątpliwości: łamią prawo.
Jak ustalił "Dziennik", z dyktafonów korzystają głównie funkcjonariusze ruchu drogowego, ich najłatwiej pomówić o przyjęcie łapówki. - Jeżeli policjant sam jest na służbie, jak w przypadku funkcjonariuszy na motorach, jest to niepisana reguła - tłumaczy policjant z drogówki. Jego koledzy mówią wręcz o dyktafonie "mój partner". - Wiem, że funkcjonariusze uzbrajają się w te urządzenia - potwierdza "Dziennikowi" Antoni Duda, przewodniczący NSZZ Policjantów.
Dlaczego funkcjonariusze decydują się na nagranie rozmów z kierowcami, którzy popełnili przestępstwo drogowe? Bo zdarza się, że szantażują oni policjantów: albo odstępujesz od wlepienia mandatu, albo oskarżę cię o wymuszanie łapówki. Wtedy z marszu wszczynane jest postępowanie przeciwko policjantowi i musi się on gęsto tłumaczyć. Odtworzenie przełożonemu nagrania przeważnie kończy sprawę. A najczęściej wystarczy puścić rozmowę kierowcy - słysząc nagranie, godzi się na mandat i jest po sprawie.
Z lektury Internetowego Forum Policji wynika, że ta metoda działania wśród policjantów jest powszechna. Oficjalnie jednak problemu nie ma. - Wydział Spraw Wewnętrznych KGP ani w tym, ani w zeszłym roku nie prowadził żadnej sprawy, w której policjant wybroniłby się przed pomówieniem o wzięcie łapówki przy pomocy nagranej przez siebie rozmowy - mówi Grażyna Puchalska z biura prasowego KGP. Nieoficjalnie wiadomo, że takie sprawy są załatwiane po cichu przez przełożonych.
Czy można byłoby sprawę nagrań uregulować? - Wyjściem jest zainstalowanie we wszystkich radiowozach oficjalnych rejestratorów przebiegu interwencji, tak jak np. w USA - mówi Marek Biernacki, przewodniczący sejmowej komisji spraw wewnętrznych i administracji.
Policja miała szansę to zrobić - za blisko 600 mln zł chce kupić ponad pięć tysięcy nowoczesnych radiowozów. Jednak w specyfikacji nie ma śladu o rejestratorze. - Służby, które będą użytkownikami tych pojazdów, nie wnioskowały o zamontowanie urządzeń rejestrujących. Poza tym wyposażenie w profesjonalny sprzęt do rejestracji obrazu i dźwięku podniosłoby cenę samochodu - tłumaczy Krzysztof Hajdas z biura prasowego KGP. (PAP)