Trwa ładowanie...
d1am43f
d1am43f
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Drogowcy z Warmii i Mazur sadzą drzewa wzdłuż dróg

Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
d1am43f

300 drzew zasadzili drogowcy z Warmii i Mazur przy drodze z Rychnowa do Frygnowa w okolicach Grunwaldu. W najbliższych latach chcą zasadzić wzdłuż dróg 9,6 tys. klonów i lip - jednak za rowami, tak by nie stwarzały one zagrożenia dla kierowców.

We wtorek na drodze wojewódzkiej nr 542 z Rychnowa do Frygnowa olsztyński Zarząd Dróg Wojewódzkich zainaugurował program odtwarzania przydrożnych alei w regionie.
Na sześciokilometrowym odcinku tej drogi zasadzono 300 drzew, kolejnych 400 ma tu zostać posadzonych jesienią. Drogowcy wydadzą na to 25 tys. zł.

Marta Kuprian z Zarządu Dróg Wojewódzkich poinformowała PAP, że w najbliższych latach przy drogach wojewódzkich i powiatowych (ale nie przy samej jezdni jak dotychczas, tylko za przydrożnymi rowami) ma zostać zasadzonych w sumie 9,6 tys. drzew rodzimych gatunków tj. klonów i lip. Kuprian przyznała, że plany odtwarzania przydrożnych alei sięgają nawet 55 lat i w związku z tym - nie można oszacować łącznej kwoty, jaka zostanie poniesiona na cały projekt.

d1am43f

W ostatnich 10 latach drogowcy z Warmii i Mazur wycięli setki tysięcy drzew rosnących przy drogach, argumentując, że stwarzają one zagrożenie dla ruchu i uniemożliwiają remonty zniszczonych nawierzchni. Tylko minionej zimy wycięto z tego powodu 3 tys. drzew. Wywoływało to - i nadal wywołuje - protesty obrońców krajobrazu kulturowego Warmii i Mazur.

- Cieszę się, że drogowcy zaczęli zajmować się przydrożną zielenią, bo to w myśl obowiązujących przepisów należy do ich obowiązków. Jednak nawet te 9,6 tys. drzew to kropla w morzu w porównaniu z liczbą tych już wyciętych - powiedział PAP szef Stowarzyszenia na Rzecz Ochrony Krajobrazu Kulturowego Mazur "Sadyba" Krzysztof Worobiec.

Kuprian wskazała, że pomysł odtwarzania przydrożnych alei drzew w regionie zrodził się podczas konwentu dyrektorów Zarządów Dróg Powiatowych.
- Po przeprowadzonych badaniach nad sposobem zakładania alei historycznych na terenie województwa warmińsko-mazurskiego stwierdzono, że region zdecydowanie wyróżnia się nie tylko w skali Polski, ale również Europy pod względem ilości i stanu zachowania alei przydrożnych. Na terenie województwa zachowała się znaczna liczba dróg z historycznymi nasadzeniami alejowymi, stanowiąc tym samym cenny zasób dziedzictwa kulturowego - powiedziała Kuprian. Według niej wiele jeszcze rosnących przy drogach drzew wymiera ze starości; dlatego postanowiono odtworzyć aleje.

tb/

Nawigacje GPS na Allegro. Sprawdź ceny i wybierz najkorzystniejszą ofertę!

d1am43f

Podziel się opinią

Share

d1am43f

d1am43f