Trwa ładowanie...
d3xvvwh
wiadomości
19-03-2008 14:06

Drogowcy chcą spadku liczby ofiar wypadków

d3xvvwh
d3xvvwh

Drogowcy chcą doprowadzić do spadku liczby ofiar wypadków. Do 2013 roku na drogach krajowych ofiar śmiertelnych ma być mniej o minimum 75 proc. - poinformował w środę minister infrastruktury Cezary Grabarczyk.

Oznacza to zmniejszenie liczby ofiar z 2 tys. obecnie do najwyżej 500 za sześć lat.

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) prowadzi pilotażowy program na drodze krajowej nr 8, w ramach którego m.in. postawiono 90 fotoradarów. Od lipca do grudnia 2007 roku liczba śmiertelnych ofiar na tej drodze spadła o 30 proc. w stosunku do analogicznego okresu poprzedniego roku - powiedział Grabarczyk w środę na konferencji prasowej.

W tym roku GDDKiA zamierza rozszerzyć program poprawiający bezpieczeństwo na kolejnych osiem dróg. Przy tych trasach stanie 450 fotoradarów (wszystkie będą dokładnie oznakowane), a 65 skrzyżowań będzie zbudowanych lub przebudowanych. W tym roku budżet programu ma wynieść 250 mln zł.

d3xvvwh

Na odcinkach, gdzie nie dochodzi do wypadków, drogowcy zezwolą na jazdę nawet do 100 km/h. Mają być wycięte drzewa, które rosną zbyt blisko jezdni i stanowią śmiertelne zagrożenie w przypadku, gdy samochód zjeżdża z pasa ruchu.

GDDKiA zapowiada również kampanie informacyjne w szkołach i środkach przekazu. Liczy też na współpracę z Kościołem.

W ramach programu drogowcy przeprowadzą symulacje wypadków. Na poboczu jezdni pojawią się rozbite auta, statyści odgrywający role ofiar, wozy straży pożarnej, policji, pogotowia ratunkowego i służby drogowej. O tym, że wypadek jest inscenizacją, podróżni dowiedzą się z billboardów rozstawionych kilkaset metrów dalej. (PAP)

d3xvvwh
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3xvvwh
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj