Trwa ładowanie...
d9y8bw6
d9y8bw6
Wiadomości

Droga Miłomłyn-Ostróda pierwszą umową realizowaną z nowego kontraktu

Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
d9y8bw6

Odcinek drogi S-7 Warszawa-Gdańsk na odcinku od Miłomłyna do północnych rogatek Ostródy będzie pierwszym zadaniem realizowanym ze środków nowego kontraktu terytorialnego dla woj. warmińsko-mazurskiego. Droga ma być gotowa w grudniu 2016 roku, zbuduje ją Budimex.

W środę dyrektor olsztyńskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad Mirosław Nicewicz podpisał umowę z przedstawicielem Budimexu Dariuszem Taraszkiewiczem na realizację tej inwestycji. Koszt budowy 9,2 km drogi od Miłomłyna do północnych rogatek Ostródy oszacowano na 292,3 mln zł. Trasa ma być drogą ekspresową.

"To pierwsze zadanie z nowego kontraktu terytorialnego, który wczoraj zatwierdził dla naszego regionu rząd" - podkreślił obecny przy podpisaniu umowy marszałek woj. warmińsko-mazurskiego Jacek Protas.

d9y8bw6

Budimex będzie budował drogę z Miłomłyna do Ostródy w konsorcjum z firmą hiszpańską Ferrovial Agroman S.A. Taraszkiewicz zapewnił PAP, że Budimex ma odpowiednie zasoby kadrowe, by "niemal natychmiast rozpoczynać inwestycję" ale dodał, że nie obędzie się bez korzystania z lokalnych podwykonawców.

"Z niektórymi lokalnymi firmami już pozawieraliśmy umowy na tę inwestycję" - powiedział przedstawiciel Budimexu i dodał, że pierwsze roboty rozpoczną się we wsi Piławki, gdzie ma powstać estakada. Ponieważ w tym miejscu żyją cenne przyrodniczo płazy, budowlańcy mogą realizować prace w Piławkach tylko od 1 października do 28 lutego. "Już nam +uciekło+ nieco tego terminu dlatego będziemy tam pracować bardzo intensywnie, ponieważ w przeciwnym razie prace te będziemy mogli skończyć dopiero za rok. Tego nie chcemy" - mówił PAP Taraszkiewicz.

W woj. warmińsko-mazurskim zmodernizowano i zbudowano już 80 km "siódemki" dzięki czemu czas przejazdu z Warszawy do Gdańska skrócił się o 20 minut.

Dyrektor olsztyńskiej GDDKiA Mirosław Nicewicz poinformował, że w najbliższych miesiącach jego instytucja zamierza podpisać umowy na kolejnych pięć inwestycji, które znalazły się w kontrakcie terytorialnym dla regionu tj. zbudowanie 17,9 km drogi wokół Ostródy; 13 km drogi z Olsztyna do Olsztynka; 22,7 km drogi S-7 Nidzica - Napierki oraz kolejny odcinek tej trasy z Ostródy do Olsztynka (20,1 km), a także południowa obwodnica Olsztyna (24,7 km). Nicewicz poinformował, że łączna wartość tych umów przekroczy 5 mln zł, a długość dróg przekroczy 108 km.

d9y8bw6

Marszałek Protas podczas podpisywania umowy na budowę drogi z Miłomłyna do Ostródy poinformował także o innych inwestycjach drogowych, które znalazły się na liście priorytetowej kontraktu terytorialnego. Wymienił m.in. budowę drogi S-16 z Borek Wielkich do Mrągowa, via Balticę, obwodnice Nowego Miasta Lubawskiego i Dobrego Miasta. Protas przyznał, że niektóre z tych inwestycji mogły być wcześniej zrealizowane, np. obwodnica Nowego Miasta Lubawskiego, ale budowę zablokował jeden obywatel, który przez 2 lata oprotestowywał na drodze administracyjnej i sądowej decyzje związane z budową trasy.

"Apeluję do mieszkańców regionu o rozsądek związany z oprotestowywaniem tego rodzaju inwestycji. Z jednej strony chcemy mieć lepsze drogi, a z drugiej protestujemy, czy usiłujemy wywierać naciski, by droga szła bliżej tej czy innej działki. () Jeśli zostanę w samorządzie zapowiadam, że będę mówił prosto z mostu, kto blokuje budowę dróg" - powiedział Protas (z ramienia PO startuje do sejmiku województwa - PAP). Dopytywany przez dziennikarzy podał, że dotąd z powodu "kaprysów" samorządu Nidzicy w tym mieście nie przebudowano drogi wojewódzkiej, z powodu władz podolsztyńskiej gminy Dywity nie doszło do budowy północnej nitki obwodnicy Olsztyna (przebieg tej drogi musi być od nowa ustalony), marszałek przyznał także, że "są kłopoty z ustaleniami przebiegu trasy nr 16".

Nicewicz zapewnił, że olsztyńska GDDKiA "zintensyfikuje prace" przy wszystkich inwestycjach zawartych w kontrakcie terytorialnym dla regionu i zapewnił, że wszystkie inwestycje, które uzyskały finansowanie ze strony państwa będą zrealizowane.

Tysiące samochodowych części zamiennych najwyższej jakości. Sprawdź oferty!

d9y8bw6

Podziel się opinią

Share

d9y8bw6

d9y8bw6