Dostaniesz więcej punktów
Za rozmowę przez komórkę kierowca dostanie dwa punkty karne, za parkowanie na kopercie – pięć, a za przewożenie dziecka bez fotelika aż sześć – podaje Rzeczpospolita.
Po podwyższeniu mandatów (od 29 listopada 2008 r.) przyszedł czas na zaostrzenie karania kierowców poprzez punktowanie. „Rzeczpospolita” dotarła do najnowszej propozycji zmian w punktach karnych. W gazecie czytamy, że w efekcie coraz więcej kierowców trafiać będzie na egzamin sprawdzający. Projekt zmian rozporządzenia o punktach karnych w styczniu przyszłego roku wyjdzie z Komendy Głównej Policji.
– Są bowiem wykroczenia, które kierowcy popełniają nagminnie i nie odstraszają ich nawet najwyższe mandaty – mówi „Rzeczpospolitej” Mariusz Wasiak z Komendy Głównej Policji (jeden z autorów propozycji).
Do takich należy np. rozmowa przez telefon komórkowy bez korzystania z zestawu głośnomówiącego – Kiedyś notorycznymi sprawcami tego wykroczenia były kobiety. Teraz panowie zarazili się od nich i coraz częściej je popełniają. W dodatku w trakcie kontroli są dużo bardziej niegrzeczni niż kobiety – twierdzi Maciej Kasperczyk z krakowskiej drogówki. Jak pisze Rzeczpospolita, dziś sprawa kończy się na mandacie (200 zł), ponieważ punktów karnych za takie wykroczenie nie przewidziano. Niebawem ma się to zmienić. Za przyłapanie na rozmowie przez telefon bez zestawu, który nie wymaga trzymania komórki w ręce, grozić mają dwa punkty karne. To jednak nie najwyższy wzrost punktów, jaki się szykuje. Dużo ostrzej będą traktowani kierowcy niedbający o bezpieczeństwo przewożonych dzieci. Jazda bez fotelika już się nie opłaci – zamiast trzech planuje się sześć punktów karnych. Litości nie będzie dla kierowców i pasażerów nieużywających pasów bezpieczeństwa – zamiast jednego dostaną za to cztery punkty. Policjanci
prześledzili też statystykę i chcą podniesienia punktów za wykroczenia przeciwko pieszym.
Ile punktów karnych za wykroczenia
- wyprzedzanie na przejściach dla pieszych i przed nimi – 10 (jest 9)
- nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu na oznakowanym przejściu – 10 (jest 8)
- niezatrzymanie auta, kiedy przez jezdnię przechodzi osoba niepełnosprawna – 10 (jest 8)
- nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu podczas cofania – 6 (jest 5)
- zakrywanie świateł lub tablic rejestracyjnych – 1 (jest 0)
- rozmowa przez telefon komórkowy – 2 (jest 0)
- parkowanie na miejscu dla niepełnosprawnych – 5 (jest 0)
- przewóz dzieci bez fotelika – 6 (jest 3)
- niezachowanie odpowiedniego odstępu w tunelu – 1 (jest 0)
- przewożenie pasażerów niezgodnie z przepisami (bez pasów lub bez kasku) – 4 (jest 1).
Źródło: Rzeczpospolita