Dostaniesz mandat - zapłacisz więcej za OC

Piraci drogowi mogą zapłacić wyższe składki na OC. Ministerstwo Cyfryzacji zapowiada udostępnienie ubezpieczycielom danych o mandatach otrzymywanych przez kierowców. Mogą one wpłynąć na wysokość składek ubezpieczeń komunikacyjnych.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
(Policja)

Składka za mandat

Nowa wersja Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców ma być gotowa do 4 czerwca 2018 roku. Rzecznik prasowy Ministerstwa Cyfryzacji, Karol Manys, powiedział Informacyjnej Agencji Radiowej, że jego resort pracuje nad udostępnieniem ubezpieczycielom informacji o mandatach. Prace nad CEPiK 2.0 przebiegają etapowo. To według Karola Manysa oznacza, że do końca marca 2018 roku ubezpieczyciele będą mogli uzyskać niezbędne informacje.

O dostęp do danych apelował między innymi rzecznik finansowy. Aleksandra Wiktorow pyta retorycznie, czy ktoś, kto w ciągu dwudziestu lat miał jedną stłuczkę, powinien płacić wyższą składkę od kierowcy, który notorycznie łamie przepisy drogowe. Jej zdaniem ten drugi stwarza większe niebezpieczeństwo, które powinno być uwzględnione w składkach na OC.

W opinii Aleksandry Wiktorow problem wysokich składek na ubezpieczenie mógłby rozwiązać dostęp ubezpieczycieli do bazy mandatów. Piraci drogowi zapłaciliby wówczas większą kwotę. Takie rozwiązanie mogłoby też skłonić kierowców do bezpieczniejszej jazdy. Z podobnym postulatem do premier Beaty Szydło wystąpili pod koniec 2016 roku ubezpieczyciele.

Czarna skrzynka

Współczesna technologia telemetryczna pozwala także na wprowadzenie innego wariantu dokładniejszej oceny ryzyka przez towarzystwa ubezpieczeniowe. Chodzi o tak zwane czarne skrzynki, czyli aplikacje, które zbierają informacje na temat stylu jazdy kierowców i przekazują je ubezpieczycielowi. Ten może więc na bieżąco śledzić, czy kierowca jest skłonny do nagminnego łamania przepisów.

Jak wynika z badań ankietowych, przeprowadzonych przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny, blisko 40 proc. kierowców zgodziłoby się na taką możliwość. Spośród nich prawie połowa chciałaby jednak otrzymać zniżkę w wysokości około 50 proc. Obecnie nad ofertą ubezpieczeniową z czarną skrzynką pracuje Link 4.

Precyzyjna kalkulacja ryzyka ubezpieczeniowego leży na sercu nie tylko kierowcom, którzy przestrzegają przepisów, ale też ubezpieczycielom. Jak informowała Polska Izba Ubezpieczeń, w ostatnich 10 latach instytucje finansowe straciły na polisach komunikacyjnych około 6 miliardów złotych.

Źródło: IAR, UFG

**Ministerstwo Podróży poleca: BlaBlaCar najlepszym sposobem na tanią podróż!**

Polub WP Moto
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Trwa ładowanie
.
.
.