Trwa ładowanie...
Materiał partnera
25-05-2020 12:55

Dom z garażem. O czym warto pamiętać?

Podczas wyboru projektu domu trzeba brać pod uwagę przede wszystkim wymogi związane z prawem budowlanym oraz warunki zabudowy istniejące na działce. Kluczowe są oczywiście indywidualne wymagania i potrzeby inwestora. Właściciele własnych czterech kółek z pewnością będą chcieli postawić na swojej działce dom z garażem. O czym należy pamiętać przy wyborze takiego projektu?

Dom z garażem. O czym warto pamiętać?Źródło: materiały partnera
dtf8ffb
dtf8ffb
Partnerem materiału jest Extradom

Dopasowanie projektu do warunków zabudowy

Aby na naszej posesji zrealizować wymarzony projekt domu z garażem, nie wystarczy go tylko wybrać i kupić. W pierwszej kolejności powinniśmy zapoznać się z Miejscowym Planem Zagospodarowania Przestrzennego dla naszej działki. Jeśli taki plan nie został ustalony, należy wystąpić do gminy z wnioskiem o wydanie decyzji o Warunkach Zabudowy. Dużym błędem będzie wybór projektu bez znajomości zapisów w tych dokumentach. Dzięki nim dowiemy się, jaki dom można zbudować na danym terenie.

Sprawdzenie MPZP lub WZ powinno pomóc w rozwiązaniu następujących kwestii:
• czy działka przeznaczona jest pod zabudowę jednorodzinną,
• jaka może być maksymalna wysokość i szerokość przedniej elewacji,
• jaki może być kąt nachylenia dachu,
• jakie odległości muszą być zachowane od granicy działki lub sąsiedniej nieruchomości.

Poznanie takich wytycznych zawęzi kryteria wyszukiwania projektów domów z garażem, które można wybudować na posiadanej działce. Zignorowanie ich może skutkować niewydaniem pozwolenia na budowę.

dtf8ffb

Dom z garażem czy bez?

Projekty domów z garażem czy bez garażu? Na jakie zwrócić uwagę? Przede wszystkim trzeba odpowiedzieć sobie na pytanie, czy garaż jest dla nas niezbędny. Zwykle dobrze jest zaplanować garaż przydomowy, najlepiej umieszczony w bryle budynku, ponieważ zajmuje on wówczas mniej miejsca na działce niż obiekt wolnostojący. Jeśli na etapie budowy domu nie możemy pozwolić sobie na dom z garażem, pozostawmy miejsce na ustawienie budynku wolnostojącego w przyszłości – kiedyś może nam się bowiem przydać.

Zamiast garażu można zdecydować się na wiatę garażową przy domu, która także w pewnym stopniu ochroni karoserię naszych samochodów i innych pojazdów przed szkodliwym wpływem czynników zewnętrznych.

Rodzaje garaży

Gdy jesteśmy zdecydowani na wybudowanie domu z garażem, pozostaje tylko wybrać taki projekt budynku, który będzie odpowiadał warunkom zabudowy, a jednocześnie spełni oczekiwania inwestora. Można przy tym zdecydować się na garaż jedno-, dwu-, trzystanowiskowy lub większy.

Następnie trzeba podjąć decyzję o usytuowaniu obiektu. Może to być garaż:
• w bryle budynku,
• wysunięty,
• cofnięty,
• doklejony,
• wolnostojący,
• podziemny.

dtf8ffb

Coraz więcej inwestorów decyduje się na projekt domu, w przypadku którego garaż znajduje się na poziomie gruntu, a nie tak jak to było jeszcze 20–30 lat temu – w piwnicy. To wygodniejsze rozwiązanie z uwagi na fakt, że zjazd na poziom piwnicy do garażu, zwłaszcza w czasie zimy, jest utrudnieniem. Garaż w piwnicy zawsze narażony jest na zalanie, nawet wtedy, gdy wykonano odpowiednie odwodnienie.

Zalety i wady garaży w bryle budynku

Najwygodniejsze są garaże w bryle budynku, ponieważ można z nich wejść bezpośrednio do domu. Chronimy się w ten sposób przed niepogodą. Z drugiej strony trzeba zastanowić się nad ograniczaniem strat cieplnych w miejscu połączenia części mieszkalnej i pomieszczenia, w którym ma znajdować się pojazd. Dobrze by było, aby garaż nie stanowił części domu, ale został dostawiony do dobrze ocieplonej ściany zewnętrznej. Z drugiej stron, takie pomieszczenie w bryle budynku, zintegrowane z domem, oszczędza miejsce, co na niewielkiej działce ma duże znaczenie.

Garaż wolnostojący, w postaci odrębnego budynku, ma wiele wad. Nie jest tak wygodny i podlega wyższemu opodatkowaniu. Nie generuje jednak strat ciepła, ponieważ nie ma połączenia z budynkiem mieszkalnym.

dtf8ffb

Jaki projekt domu z garażem wybrać?

Podczas przeglądania projektów domów z garażem można znaleźć zarówno tradycyjne domy, jak i bardzo nowoczesne budynki energooszczędne i pasywne. Wybór projektu domu jednorodzinnego z garażem zależeć powinien od preferencji inwestora oraz od możliwości, jakie daje działka. Na niedużą posesję można wybrać dom z garażem jednostanowiskowym z poddaszem użytkowym. Dzięki temu uzyskamy dodatkową powierzchnię mieszkalną lub do dowolnego zagospodarowania. Pokój nad garażem może posłużyć za pomieszczenie gospodarcze, spiżarnię czy obszerną garderobę i pralnię. Przykładem takiego projektu domu z garażem w bryle budynku, ale też z poddaszem użytkowym, jest Reksio N+ ze strony Extradom.pl. To propozycja domu o niewielkich gabarytach, który pozwala wykorzystać idealnie przestrzeń użytkową. Ma zwartą bryłę budynku i przestronne wnętrza. Nad garażem w projekcie tym zaplanowana jest przestrzeń nocna dla domowników, z dwoma sypialniami.

Jeśli na działce jest więcej miejsca, a warunki zabudowy na to pozwalają, można wziąć pod uwagę projekty domów z garażem dwustanowiskowym, połączonym z częścią mieszkalną na wiele ciekawych sposobów. Jest to dobre rozwiązanie dla osób, które dysponują dwoma samochodami albo chcą mieć w garażu wystarczająco dużo miejsca, aby pomieścić duży pojazd, a przy nim np. cztery rowery. Garaż dwustanowiskowy w bryle budynku oferuje projekt domu Murator M75a Promień słońca – wariant I, o typowej bryle i kalenicy usytuowanej prostopadle do drogi oraz o dachu dwuspadowym. Ma spory metraż i będzie doskonałym rozwiązaniem dla osób ceniących sobie przestronność – i w domu, i w garażu.

Wieloosobowe rodziny z pewnością docenią dom z dużym garażem, dwustanowiskowym poszerzonym, takim jak w przypadku projektu domu Irys C. Ponadto zarówno w przypadku domu z garażem jedno- czy dwustanowiskowym z przejściem bezpośrednio do części mieszkalnej można wybrać różne rozwiązania. Duże możliwości ciekawej aranżacji domu na działce dają garaże wysunięte do przodu lub doklejone z boku domu. Zapewnią dodatkową przestrzeń na wyższej kondygnacji budynku mieszkalnego. Na garażu wysuniętym przed dom lub cofniętym można zorganizować duży taras, który z całą pewnością zastąpi nam balkony. Nowoczesny projekt domu HomeKONCEPT-66 A G2 o powierzchni użytkowej ponad 100 m2 i z garażem prawie 36 m2 spełni oczekiwania osób ceniących nowoczesną stylistykę. Prosta bryła przykryta dachem dwuspadowym została ozdobiona białym belkowaniem, a ponadto dom ma zadaszony taras. Na uwagę zasługuje garaż dwustanowiskowy wysunięty do przodu, w kierunku ulicy.

dtf8ffb

Garaż w bryle budynku nie powinien zaburzać konstrukcji całego domu, zarówno jeśli chodzi o jego kształt, jak i wymiar. Nie może wpływać negatywnie na całościowy wygląd budynku. Projektowane garaże mają często niższy dach, ale z reguły wjazd do tego obiektu stanowi część elewacji domu. Garaż w zadaszeniu budynku ma wiele zalet, przede wszystkim pozwala zaplanować przestrzeń garażową z innymi pomieszczeniami gospodarczymi, na przykład z przydomowym warsztatem czy kotłownią.

Partnerem materiału jest Extradom

dtf8ffb

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dtf8ffb
Więcej tematów