Trwa ładowanie...
21-11-2013 09:43

Dodatkowe badania techniczne: kiedy obowiązują?

Dodatkowe badania techniczne: kiedy obowiązują?Źródło: PAP/Marcin Bielecki
d40afpy
d40afpy

Kierowcy aut 5-letnich lub starszych muszą dokonywać corocznych badań technicznych. Okazuje się jednak, że prawo nakazuje też dokonywanie tzw. badań dodatkowych. Kogo dotyczy ten obowiązek?

Dodatkowe badanie techniczne trzeba wykonać niezależnie od badania okresowego. O ile jednak badania okresowe dotyczą właściwie wszystkich pojazdów to te dodatkowe obejmują tylko wskazane przez prawo przypadki. Samochód może na nie skierować np. policja. Przesłanką do takiego skierowania jest uzasadnione przypuszczenie, że pojazd zagraża bezpieczeństwu ruchu bądź narusza wymogi ochrony środowiska. Powodem może być także poważne powypadkowe uszkodzenie auta, zwłaszcza takie, które narusza jego konstrukcję nośną. Skierowanie na dodatkowe badania może wyjść także od starosty lub od samego posiadacza pojazdu. Stanie się tak w sytuacji, w której konieczne będzie ustalenie danych potrzebnych do rejestracji pojazdu lub jeśli z dokumentów wymaganych przy rejestracji wynika, że samochód uczestniczył w wypadku albo narusza wymagania ochrony środowiska.

Pojazd należy poddać dodatkowym badaniom także wtedy, gdy dokonano w nim zmian konstrukcyjnych lub wymiany elementów powodujących zmianę danych w dowodzie rejestracyjnym. Kontrola tego rodzaju wymagana jest także w sytuacji, w której pojazd ma pełnić funkcję np. taksówki, nauki jazdy, pojazdu uprzywilejowanego czy pojazdu do przeprowadzania egzaminu państwowego. Dodatkowe badanie techniczne przeprowadza się w przypadku pojazdów, w których dokonano naprawy w zakresie elementów układu nośnego, hamulcowego lub kierowniczego, mających wpływ na bezpieczeństwo ruchu drogowego. Jeśli w czasie "zwykłego" badania technicznego stwierdzone zostaną ślady uszkodzeń lub naruszenie elementów nośnych konstrukcji pojazdów, to jest to powód dla przeprowadzenia badania technicznego.

Przesłanką do takiego badania są także dodatkowe wymagania techniczne określone w międzynarodowych porozumieniach dotyczących międzykrajowego transportu drogowego. Kontroli dodatkowej trzeba poddać również pojazdy, dla których wymagania techniczne określono w przepisach o podatku od towarów i usług oraz w przepisach o podatku dochodowym od osób fizycznych lub prawnych. Warto zaznaczyć, że brak aktualnych badań technicznych może skutkować zatrzymaniem dowodu rejestracyjnego a w razie kolizji - problemami z uzyskaniem pieniędzy od ubezpieczyciela. Spowodowanie zagrożenia bezpieczeństwa (a do tego może doprowadzić niesprawny pojazd) może oznaczać mandat opiewający na kwotę nawet 500 zł.

Źródło: korkowo.pl

ll/moto.wp.pl

d40afpy
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d40afpy
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj