Trwa ładowanie...
Artykuł sponsorowany
wynajem aut
Redakcja Wiadomosci WP
03-12-2019 13:21

Długoterminowy wynajem aut dla firm. Czy to rozwiązanie się opłaca?

W pierwszym półroczu 2019 roku firmy zakupiły podobną liczbę pojazdów co w roku poprzednim. Mimo stagnacji na rynku motoryzacyjnym, wynajem długoterminowy aut cieszy się rosnącą popularnością. Z czego wynika tak duże zainteresowanie? Czy taka forma użytkowania samochodów firmowych jest opłacalna? Sprawdzamy.

Artykuł sponsorowany
Wynajem długoterminowy autWynajem długoterminowy autŹródło: Materiały prasowe
d2joget
d2joget

Jak wynika z danych opublikowanych przez Polski Związek Wynajmu i Leasingu Pojazdów, po drugim kwartale 2019 roku branża utrzymuje dwucyfrowe tempo wzrostu – na poziomie 11,7% rok do roku (https://pzwlp.pl/dla-mediow/wyniki-pzwlp/31-lipca-2019-wyniki-pzwlp-po-ii-kwartale-2019-informacja-prasowa). Oznacza to, że obowiązujące od 1 stycznia 2019 roku zmiany przepisów podatkowych dotyczące pojazdów firmowych nie wpłynęły niekorzystnie na rozwój wynajmu długoterminowego aut. Wszystko wskazuje więc na to, że taka forma wykorzystywania samochodów firmowych jest opłacalna.

Na czym polega wynajem długoterminowy?

Wynajem długoterminowy auta polega na wydzierżawieniu pojazdu na okres wskazany w umowie. Podobnie jak w przypadku leasingu, tak i tutaj wynajmujący jest tylko użytkownikiem samochodu – pojazd pozostaje własnością firmy wynajmującej.

Natomiast w przeciwieństwie do leasingu, wynajem zdejmuje z użytkownika obowiązek pokrywania kosztów eksploatacji. Wszystkie wydatki związane z ubezpieczeniem auta, naprawami, przeglądami leżą po stronie firmy wynajmującej.

Kto może skorzystać z wynajmu długoterminowego aut?

Interesujesz się wynajem auta? Wynajem długoterminowy aut to propozycja skierowana właściwie do każdej firmy, która zamierza zbudować flotę motoryzacyjną bez konieczności nabywania maszyn. Nie ma tutaj znaczenia branża, w której działa przedsiębiorstwo. Samochody na wynajem dostępne są m.in. dla firm:

  • transportowych,
  • handlowych,
  • gastronomicznych,
  • usługowych.
d2joget

Na długoterminowy wynajem auta zdecyduj się, gdy:

  • cenisz sobie komfort – nie musisz interesować się żadnymi kwestiami związanymi z codzienną eksploatacją pojazdu (z wyjątkiem tankowania, bo tego dokonujesz we własnym zakresie),
  • po zakończonej umowie zamierzasz wynająć inny pojazd – dzięki temu nie musisz poszukiwać nabywcy samochodu w celu jego sprzedaży.

Jeśli zdecydujesz, że wynajem długoterminowy auta jest rozwiązaniem odpowiadającym na potrzeby twojego przedsiębiorstwa, upewnij się, czy spełniasz warunki.

W przypadku tej formy użytkowania pojazdu:

  • szanse na wynajem mają też przedsiębiorstwa rozpoczynające działalność,
  • nie trzeba przedstawiać wielu dokumentów finansowych,
  • Warto przy tym pamiętać, że każda firma wynajmująca może mieć własne warunki ustalane wewnętrznie. Dlatego należy zawsze zapoznać się ze specyfiką funkcjonowania danej wypożyczalni.
d2joget

Jakie samochody można wynająć?

Jeśli chodzi o wynajem długoterminowy aut, w tym przypadku usługa dotyczy wyłącznie:

  • pojazdów osobowych,
  • pojazdów powyżej 3,5 tony,
  • samochodów nowych.

Nie ma zatem możliwości wynajęcia aut używanych. Samochody „z drugiej ręki” można natomiast wypożyczyć w ramach wynajmu krótkoterminowego.

Jak wyglądają warunki finansowania?

Wynajem długoterminowy wymaga dopełnienia wielu formalności. Chociaż każda firma bazuje na wewnętrznie ustalonych zasadach, niektóre warunki finansowania są identyczne.

d2joget

Umowa wynajmu długoterminowego może zostać zawarta na okres od 1 miesiąca do 5 lat.
Może być wymagana wpłata własna w momencie zawierania umowy – jednak niektóre firmy wynajmujące udostępniają pojazdy przy wpłacie własnej wynoszącej 0%.
Wynajem przyznawany jest w oparciu o uproszczone procedury – nie ma konieczności przedstawiania wielu dokumentów finansowych potwierdzających przychody.
Często określany jest limit kilometrów – jego przekroczenie oznacza konieczność dokonywania dopłaty za każdy dodatkowy kilometr (zgodnie z ustaloną w umowie stawką).

Ile kosztuje wynajem długoterminowy?

Nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie o koszt wynajmu długoterminowego. Można jednak wskazać kilka czynników, które determinują wysokość raty. Są to m.in.:

  • wartość samochodu,
  • wysokość wpłaty własnej,
  • wartość ubezpieczenia,
  • wysokość wykupu,
  • dodatkowe koszty eksploatacyjne,
  • roczny limit kilometrów,
  • opłata za każdy dodatkowy kilometr.
d2joget

Warto przy tym podkreślić, że miesięczna rata za wynajem jest stosunkowo niska – to zasługa wysokiego wykupu. Biorąc jednak pod uwagę fakt, że właściwie żaden przedsiębiorca nie decyduje się na zatrzymanie pojazdu po zakończonej umowie, płaci przystępne raty dopasowane wysokością do jego sytuacji finansowej.

Dlaczego warto postawić na wynajem długoterminowy?

Wynajem długoterminowy to rozwiązanie, na które decyduje się rosnące grono przedsiębiorców. Nie ma się czemu dziwić – niesie ono za sobą wiele korzyści.

  • Przewidywalność wydatków
d2joget

Opłaty związane z eksploatacją wynajmowanego pojazdu są przewidywalne – nie zmieniają się w całym okresie trwania umowy (pod warunkiem zachowania limitu kilometrów). Dzięki temu przedsiębiorstwo może dokładnie zaplanować firmowy budżet – bez obaw o nieprzewidziane koszty związane np. z naprawą pojazdu.

  • Możliwość wymiany samochodu na nowy

Wynajem długoterminowy sprawia, że przedsiębiorstwo może budować flotę pojazdów na bazie fabrycznie nowych samochodów. Po zakończonej umowie nie ma konieczności wykupu, dzięki czemu przedsiębiorca może zdecydować się na kolejny wynajem nowego modelu.

  • Optymalizacja podatkowa
d2joget

Długoterminowy wynajem, podobnie jak leasing, pozwala optymalizować wydatki. Miesięczne opłaty związane z użytkowaniem auta można w całości wliczyć w koszty uzyskania przychodu. Zmniejsza to tym samym wysokość podatku do opłacenia.

  • Łatwiejsza dostępność

W ramach wynajmu długoterminowego samochód pozostaje własnością firmy wynajmującej. Dlatego taka forma użytkowania pojazdów jest bardziej dostępna dla przedsiębiorstw rozpoczynających działalność.

Jeśli zastanawiasz się nad sposobem zbudowania lub rozbudowania floty samochodów firmowych, rozważ także wynajem. To forma użytkowania aut, która – z uwagi na liczne zalety – cieszy się dużym zainteresowaniem.

Artykuł sponsorowany
d2joget

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2joget
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj