Trwa ładowanie...
05-05-2014 12:37

Długi weekend: koniec z pijanymi kierowcami?

Długi weekend: koniec z pijanymi kierowcami?Źródło: Policja
d3tab1y
d3tab1y

Kilka dni wolnego na początku maja skłoniło miliony Polaków do wyjazdu. Wypoczynek często wiąże się z piciem alkoholu, a to nie sprzyja bezpieczeństwu na drogach. Jak jednak wynika z policyjnych danych, podczas tegorocznej majówki znacznie zmniejszyła się liczba kierowców, którzy postanowili prowadzić po spożyciu alkoholu.

Pięciodniowy długi weekend w statystykach mundurowych zakończył się 369 wypadkami, w których zginęło 36 osób, a 457 zostało rannych. To wynik bardzo podobny do ubiegłorocznej majówki. Co jednak istotne, w 2014 roku policjanci przyłapali 1,5 tys. nietrzeźwych kierowców, a podczas majowego weekendu w 2013 roku zatrzymano ich aż 2,2 tys. To wyraźna zmiana, która swoje źródło może mieć w tragicznych wypadkach w Kamieniu Pomorskim i w Klamrach koło Chełmna.

- Na taki wynik złożyło się wiele czynników - mówi komisarz Iwona Kuc z zespołu prasowego Komendy Głównej Policji. - Przede wszystkim chodzi o zmianę mentalności Polaków. Kierowcy stają się coraz bardziej świadomi zagrożenia, jakie powodują, siadając za kierownicą po spożyciu alkoholu. Inne jest też podejście potencjalnych pasażerów nietrzeźwych. Coraz częściej odmawiają one jazdy z taką osobą, bo wiedzą, że to ogromne ryzyko wypadku, doznania obrażeń, a nawet śmierci.

(fot. Policja)
Źródło: (fot. Policja)

- Zauważamy też coraz większą świadomość społeczeństwa - dodaje Iwona Kuc. - Wczoraj na Moście Poniatowskiego w Warszawie mająca 2 prom. alkoholu we krwi kobieta doprowadziła do kolizji z autobusem. Inny kierowca podszedł do jej samochodu, otworzył drzwi i wyciągnął ze stacyjki kluczyki. Być może w ten sposób uratował komuś życie. Policja stara się budować takie podejście do problemu nietrzeźwych kierowców od podstaw. Organizujemy i wspieramy akcje społeczne promujące trzeźwą jazdę, policjanci odwiedzają szkoły, a nawet przedszkola, gdzie starają się zaszczepić w młodych ludziach szacunek dla prawa drogowego, a także zdrowia i życia innych uczestników ruchu. Wierzymy, że w przyszłości te działania przełożą się na bezpieczne zachowania zmotoryzowanych.

d3tab1y

Spadek liczby pijanych kierowców, jaki zanotowano podczas weekendu majowego, to również skutek nasilonych działań policji. - Mamy coraz nowocześniejszy sprzęt, który daje znacznie większe możliwości - zauważa Iwona Kuc. - W 2013 roku policjanci przeprowadzili około 9 milionów kontroli trzeźwości. Wiele z nich to kontrole przesiewowe, w przypadku których sprawdzany jest każdy kierowca jadący daną ulicą. Możemy je przeprowadzać dzięki nowym testerom, umożliwiającym weryfikację trzeźwości kierowcy w ciągu kilku sekund poprzez dmuchnięcie w stronę urządzenia z odległości kilku centymetrów. Co ciekawe, mimo pewnej uciążliwości takich kontroli, policjanci często spotykają się z pozytywnym nastawieniem kierowców. Zaczynamy myśleć o bezpieczeństwie, idzie ku lepszemu, choć wciąż jest sporo do zrobienia.

tb/sj/tb, moto.wp.pl

d3tab1y
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3tab1y
Więcej tematów