Trwa ładowanie...
29-10-2015 11:42

Dlaczego twój silnik wybrałby olej Shell?

Dlaczego twój silnik wybrałby olej Shell?Źródło: Shutterstock
dx6ja5q
dx6ja5q

Dlaczego silnik samochodowy potrzebuje dobrego oleju? Trudno wyobrazić sobie elementy mechaniczne ścierające się wzajemnie bez czynnika smarującego. Zaledwie kilka litrów złotej cieczy w układzie sprawia, że podzespoły ukryte pod maską, wytrzymują między wymianami przebiegi rzędu kilkudziesięciu tysięcy kilometrów i wciąż im mało. Nie bierze się to jednak z niczego. To właśnie dzięki setkom specjalistów, każdego dnia udoskonalających zaawansowaną technologię i dodatki oleju.

Rynek petrochemiczny każdego dnia obraca dziesiątkami miliardów dolarów, a potencjał branży stale rośnie. Shell funkcjonuje na 140 światowych rynkach i ma ponad 40 tysięcy punktów sprzedaży (stacji benzynowych). Na każdej z nich kupisz nie tylko hot-doga i napój energetyczny, lecz również uzupełnisz niedobory wszystkich płynów w swoim samochodzie. Brytyjczycy we współpracy z Holendrami dokładają wszelkich starań, aby klientowi niczego nie zabrakło. To tak jak mama, która nie wypuści swojego dziecka do szkoły bez drugiego śniadania. Jeżeli ekran komputera pokładowego wyświetli komunikat o zbyt niskim poziomie oleju, czym prędzej zjedź na stację. Bagatelizując ten fakt, wywołasz niemałe spustoszenie pod maską, prowadzące w skrajnej sytuacji do zatarcia silnika i kosztów na poziomie kilku lub kilkunastu tysięcy złotych. Warto też pamiętać, że nie każdy środek smarny zapewni odpowiednią jakość, natomiast niektóre modele samochodów potrafią zużyć nawet litr oleju na tysiąc kilometrów! To nie zabawa, a troska o
bezpieczeństwo i komfort podróży.

Twój silnik postawiłby na produkt przetestowany przez najlepszych

Dobrze, ale jaki olej wybrać? Kierować się ceną czy może opinią sąsiada albo fachowca z długim stażem na rynku? Na środkach smarnych zdecydowanie nie warto oszczędzać. Produkty wysokiej jakości zapewnią bezcenny spokój, dlatego też sami producenci zalecają, aby trwać przy jednej marce. Wspomniany wcześniej Shell podpisał umowy na wyłączność z Ferrari, Ducati, BMW, a także Hyundai oraz posiada wiele aprobat i dopuszczeń innych producentów samochodów. Jeśli jeździsz takim pojazdem, bądź wierny konkretnemu specyfikowi.

Mało kto zdaje sobie sprawę z faktu, że zanim olej trafi na sklepową półkę, przechodzi długą drogę. W przypadku olejów Shell Helix wyprodukowanych w opatentowanej przez brytyjsko-holenderski koncern Technologii Shell PurePlus podstawa ich składu – krystalicznie czysta baza olejowa – jest wytwarzana z wydobywanego w Katarze gazu ziemnego. 60 kilometrów od wybrzeża tego arabskiego kraju zlokalizowano rafinerię, która produkuje aż 30 tysięcy baryłek dziennie i ponad milion rocznie. Stamtąd baza olejowa trafia rurociągami do lądowych zakładów, gdzie przyjmuje znaną powszechnie formę, choć nie do końca. Każdego dnia, sztab 200 specjalistów w laboratoriach w Hamburgu, Houston i Szanghaju doskonali technologię i zastrzega kolejne patenty. W Technologii Shell PurePlus jest ich aż 3500. Koncern, chcąc pozostać liderem w swojej branży, inwestuje miliardy w badania (1,3 miliarda USD w 2013 r.), celem między innymi wydłużenia żywotności silników.

Zanim produkt trafi na sklepową półkę, musi przejść liczne testy i wnikliwą analizę. Najlepiej przeprowadzić takie badania w sportach motorowych, gdzie mechaniczne obciążenia silników sięgają zenitu i trudno je powtórzyć podczas codziennej eksploatacji. Tutaj z pomocą przychodzi współpraca koncernu Shell z wyścigową stajnią Ferrari. Formula 1 dostarcza bezcennego doświadczenia, a o randze tej kooperacji niech świadczy fakt ścisłego współdziałania ze sztabem liczącym 50 ekspertów przypisanych wyłącznie tej dziedzinie. Jako partner strategiczny, koncern przyczynił się do zdobycia 10 tytułów Mistrza Świata Konstruktorów i 12 Mistrza Świata Kierowców. Do tego dochodzą jeszcze triumfy w serii wyścigów NASCAR i motocyklowe puchary na maszynach Ducati.

dx6ja5q

Twój silnik skorzystałby z narzędzia Shell LubeMatch

Chcąc jak najbardziej ułatwić klientowi właściwy wybór, Shell stworzył platformę internetową o nazwie LubeMatch. To nic innego jak prosta w obsłudze wyszukiwarka wszelkiej maści płynów pożądanych przez silnik samochodu. Wystarczy wpisać markę i model pojazdu, by po chwili wyświetliła się lista dedykowanych środków smarnych. W katalogu producenta znajdują się zarówno oleje mineralne, te w pełni syntetyczne, jak i przeznaczone do wiekowych aut. Niezależnie, czy większość czasu spędzamy na torze wyścigowym, czy na publicznej drodze, szybko znajdziemy odpowiedni produkt.

Środki smarne Shell są dostępne dla każdego w przystępnych cenach. Szeroka paleta produktowa wraz z kompletnym asortymentem z zakresu dbania o układ przeniesienia napędu i gatunku paliwa, powinna rozwiać wszelkie wątpliwości. Jeśli wciąż nie zdecydowałeś, na jaki olej postawić przy kolejnej wymianie, przeczytaj powyższy tekst jeszcze raz, a wtedy na pewno podejmiesz właściwą decyzję.

dx6ja5q
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dx6ja5q
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj