Dla amatorów i fachowców. Nawigacja samochodowa w dobrej cenie
Nawigacje samochodowe z roku na rok zyskują kolejne funkcjonalności, dlatego warto być na bieżąco. Przy wyborze odpowiedniej nawigacji samochodowej zwróć uwagę przede wszystkim na swoje potrzeby jako kierowca. Kierowcy samochodów osobowych, którzy rzadko wypuszczają się poza miasto, potrzebują innego rozwiązania niż zawodowcy.
W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.
Jakie mapy wybrać?
Możesz zdecydować się na modele nawigacji z wgranymi mapami Polski, sąsiednich krajów, a nawet całej Europy. Osoby, które dużo i regularnie podróżują po całym kontynencie, powinny zdecydować się na tę ostatnią opcję. Jeśli jednak poruszasz się wyłącznie po Polsce, nie ma sensu przepłacać i kupować map, które nigdy ci się nie przydadzą.
Nie liczą się jednak same mapy, ale również ich jakość i to, jak odzwierciedlają rzeczywisty stan dróg. Im lepsze procentowe pokrycie dróg danego kraju, tym mniejsze prawdopodobieństwo, że zgubisz się podczas podróży. Niektóre mapy uwzględniają jedynie najbardziej uczęszczane trasy, a dotarcie do mniejszej miejscowości może rodzić spore komplikacje.
Zwróć uwagę należy na jakość i częstotliwość aktualizacji map. Może się bowiem zdarzyć, że po kilkumiesięcznym okresie próbnym aktualizacja oprogramowania będzie wymagać dodatkowych opłat. Na szczęście często nawet urządzenia w cenie 200-300 zł mają bezpłatną i bezterminową aktualizację map. Sam proces jest bardzo prosty, wystarczy połączyć nawigację z komputerem z dostępem do internetu, wybrać opcję instalacji nowych map, odczekać chwilę aż urządzenie się zaktualizuje i gotowe.
Dodatkowe tryby i profile
Ograniczenie ruchu dla ciężarówek, niskie wiadukty, zakaz przejazdu przez mosty dla ciężkich pojazdów - nawigacja dla kierowcy powinna uwzględniać te wszystkie informacje i dostosować trasę do potrzeb, a w razie niezgodności umieć wytypować zastępczą ścieżkę. Dobrej jakości nawigacja będzie w stanie wytyczyć najbezpieczniejszą, najszybszą czy najbardziej ekonomiczną trasę. Część kierowców zainteresuje również możliwość wytyczenia drogi z pominięciem odcinków płatnych.
A może smartfon?
Wielu kierowców decyduje się na korzystanie z nawigacji za pośrednictwem smartfona. Takie rozwiązanie jest może wygodne, ale nie zawsze będzie najrozsądniejszym wyjściem. Przede wszystkim akumulatory w smartfonach działają znacznie krócej niż te montowane w nawigacji. To rodzi konieczność trzymania smartfona pod ładowarką, przez co mogą pojawić się problemy z przegrzewaniem.
Dodatkowo zwróć uwagę na typ wyświetlacza obu urządzeń. Ekrany smartfonów są gładkie, a przy tym łatwo zbierają odciski palców. To rodzi problemy szczególnie w słoneczne dni. Wtedy ekran staje się o wiele mniej czytelny, nawet jeśli ustawisz jasność na najwyższym poziomie. Matowe ekrany nawigacji samochodowej nie odbijają promieni słonecznych, dzięki czemu informacje będą równie czytelne niezależnie od pory dnia.
Treści redakcyjne są całkowicie niezależne. Rozwój serwisu zależy od naszych czytelników. Wspierasz nas, kupując produkty z linków lub boksów zamieszczonych w tekście.
W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.