Trwa ładowanie...
ycipk-3b14ip
Materiał Partnera
oc

Czy wiesz co wpływa na cenę twojego OC?

Zapłata składki OC może być bolesna dla portfela ze względu na szereg parametrów, które mają w tym zakresie znaczenie. Co przede wszystkim wpływa na cenę OC i jak znaleźć najkorzystniejszą ofertę?
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Czy wiesz co wpływa na cenę twojego OC?
(Materiały prasowe)
ycipk-3b14ip

Pojemność silnika, marka i model pojazdu

Przy kalkulacji składki na OC towarzystwo ubezpieczeniowe bierze pod uwagę pojemność silnika. Im jest ona wyższa, tym samochód dynamiczniej się rozpędza i może osiągnąć wyższą prędkość, stąd wzrasta w związku z tym ryzyko wypadku, a jego skutki mogą być groźniejsze (co wpływa na wartość szkody). Równie istotna jest marka i model pojazdu. Istnieją statystyki, z których korzystają towarzystwa ubezpieczeniowe. Wskazują one na większą szkodowość niektórych aut.

Wersja wyposażenia

ycipk-3b14ip

Dlaczego wersja wyposażenia ma wpływ na ceny ubezpieczenia OC? Otóż każde z towarzystw ubezpieczeniowych prowadzi własny rejestr szkodowości z podziałem nawet na tak dokładne dane, jak właśnie wersja pojazdu. Dlatego też dochodzi do sytuacji, w której dwóch kierowców z tego samego miasta, którzy mają identyczną historię szkodowości i takie same pojazdy lecz w różnej wersji wyposażenia, mogą mieć inne stawki OC. Wszystko przez to, że wg danych towarzystwa ubezpieczeniowego, jedna z tych wersji statystycznie częściej bierze udział w kolizjach, niż druga.

Roczny i ogólny przebieg pojazdu

Jednym z parametrów decydujących o cenie OC jest także planowany roczny przebieg. Towarzystwo ubezpieczeniowe określa w tym zakresie widełki (np. 1–10 000 km, 10 001–20 000 km). Planowany wyższy roczny przebieg oznacza oczywiście większe ryzyko wypadku, dlatego składka OC w takim przypadku również wzrasta. Z wyższą składką musimy się oprócz tego liczyć także wtedy, gdy auto ma ogólnie wysoki przebieg (np. ponad 200 tys. kilometrów). Oznacza to, że ze względu na zużycie jest już ono mniej bezpieczne i łatwiej w trakcie używania go o wystąpienie szkody.

Szkody właściciela, wiek właściciela i data wydania prawa jazdy

ycipk-3b14ip

Jeśli kierowca nie powoduje szkód, może liczyć na spore zniżki. W innym przypadku składka OC może wzrosnąć nawet o kilkadziesiąt procent albo kilkaset procent. Również data urodzenia i data wydania prawa jazdy ma znaczenie w zakresie kalkulacji składki OC. Im większe doświadczenie za kółkiem, tym składka OC niższa.

Stan cywilny i dzieci

Cena OC jest obniżana zwykle w stosunku do osób, które mają rodzinę (a więc zawarły małżeństwo) i dzieci. Zakłady ubezpieczeniowe uważają bowiem, że takie osoby jeżdżą uważniej i znacznie rzadziej powodują kolizje.

Jak obniżyć składkę OC?

ycipk-3b14ip

Obniżenie składki OC jest możliwe, nawet jeśli nie spełniamy określonych kryteriów towarzystw ubezpieczeniowych, by z takich zniżek skorzystać (np. mamy krótko prawo jazdy, pojazd ma duży przebieg i nie posiadamy współmałżonka oraz dzieci). W takim przypadku powinniśmy skorzystać z porównywarki OC dostępnej online (jak np. mFind). Uzupełniając w niej dane na temat pojazdu i kierowcy, możemy uzyskać informacje na temat kalkulacji stawki OC w jednym z kilkudziesięciu towarzystw. Dzięki temu nie zmarnujemy czasu na osobiste wizyty w agencjach ubezpieczeniowych i telefony, by porównać oferty. Jeśli w porównywarce znajdziemy ofertę ubezpieczenia atrakcyjną cenowo, możemy od razu skontaktować się z konsultantem z danego towarzystwa ubezpieczeniowego i załatwić wszelkie formalności związane z ubezpieczeniem w ciągu kilku, kilkunastu minut! To spore udogodnienie, szczególnie dla osób zabieganych, które nie mają czasu na długotrwałe analizy.

Polub WP Moto
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-3b14ip

ycipk-3b14ip
ycipk-3b14ip