Trwa ładowanie...
02-12-2016 15:07

Czy rząd wymusi obniżenie cen polis OC?

Czy rząd wymusi obniżenie cen polis OC?Źródło: East News/Agencja SE/Mariusz Grzelak
dx6ja5q
dx6ja5q
Od ponad roku ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC dla pojazdów rosną. Tak duża zmiana spowodowała, że sprawą zajęli się też politycy. Posłowie Platformy Obywatelskiej zaapelowali do premier Szydło o interwencję i teraz rząd planuje wymóc na ubezpieczycielach powstrzymanie podwyżek. Czy jest to jednak w ogóle możliwe?

Przyczyny problemu

Powodów podwyżek jest kilka. Tak chwalona bezpośrednia likwidacja szkód, która poprawiła jakość usług, wpłynęła też na zwiększenie odszkodowań. Oprócz tego wielu poszkodowanych zwraca się o należne im pieniądze za uszczerbek na zdrowiu lub śmierć bliskich, a to są najwyższe kwoty wypłacane przez towarzystwa. Co więcej, wiele takich wniosków to nagromadzone sprawy sprzed wielu lat. Ostatnim, ale też najbardziej znaczącym czynnikiem jest to, że przez lata w Polsce trwała wojna cenowa na rynku ubezpieczeń OC. Firmy wykorzystywały te obowiązkowe polisy jako sposób na przyciągnięcie klientów i na ogół nawet traciły na tej usłudze. W efekcie, mimo podobnych odszkodowań, stawki OC w Polsce były dużo niższe niż w innych krajach. Teraz towarzystwa ubezpieczeniowe już nie mogą sobie pozwolić na taką politykę, a to spowodowało znaczące podwyżki w ostatnim czasie.

Obowiązek każdego kierowcy

Ubezpieczenie OC jest obowiązkowe, a to oznacza, że każdy kierowca musi wydać na nie kilkadziesiąt procent więcej niż rok temu. Liczby robią jeszcze większe wrażenie w przypadku firm posiadających nawet niewielkie floty. W przypadku kilku lub kilkunastu nowych samochodów podwyżki OC oznaczają zwiększenie wydatków nawet o kilkadziesiąt tysięcy złotych.

Interwencja polityków

Fakt, że wszystkie firmy ubezpieczeniowe zaczęły na raz podnosić ceny, zwrócił uwagę polityków. Przedstawiciele Platformy Obywatelskiej zwrócili się do rządu o zbadanie, czy nie doszło do zmowy cenowej. Sytuacja ma zostać sprawdzona, ale PiS chce również zahamować podwyżki, a może nawet doprowadzić z obniżenia cen OC.

dx6ja5q

Pierwszy pomysł przewiduje, że Skarb Państwa, kontrolujący PZU, wymusiłby obniżenie cen przez tę firmę, a to pociągnęłoby w dół również resztę rynku – informuje „Dziennik Gazeta Prawna”. Jednak taka operacja mogłaby być niezgodna z prawem, gdyż blisko 65 proc. akcji jest w rękach prywatnych, a zatem inwestorzy ponieśliby straty w związku z wymuszoną obniżką. Drugą, bardziej prawdopodobną opcją, jest ustalenie maksymalnych stawek OC. Miałoby to zatrzymać dalsze podwyżki, które już są zapowiadane przez ubezpieczycieli.

Czy zatrzymanie wzrostu cen jest w ogóle możliwe? Już od dawna mówiło się o tym, że stawki OC są sztucznie zaniżane i należy przygotować się na wzrosty. Zatem na pewno nie pojawiły się bez przyczyny. Jednak ich poziom okazał się bardzo duży, a to oznacza, że walczący o głosy politycy mają mocny argument po swojej stronie. Wiele też zależy od tego, czy doszło do zmowy cenowej.

Szymon Jasina, Wirtualna Polska

dx6ja5q
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dx6ja5q
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj