Trwa ładowanie...

Czy LPG nadal się opłaca?

Share
d20gh99

Zmiany cen paliw powodują, że pytanie o opłacalność instalacji LPG wraca. Benzyna jest dużo tańsza niż jeszcze pół roku temu, ale jej cena znowu zaczyna rosnąć. Natomiast za autogaz płacimy mniej niż do tej pory. Zachęceni tym kierowcy coraz liczniej udają się do warsztatów montujących instalacje LPG.

Ceny na stacjach powodują, że kolejne osoby zaczynają rozważać jazdę na autogazie. Eksperci zalecają jednak, aby nie działać impulsywnie, tylko dokładnie przekalkulować, czy montaż instalacji się opłaca. Samo dostosowanie samochodu do LPG to koszt około 2000 zł w przypadku typowego silnika czterocylindrowego. Biorąc pod uwagę o ponad połowę niższą cenę, ale też wyższe zużycie gazu, taki wydatek zwróci się po przejechani nieco ponad 10 tys. km. Jest to dystans, który przeciętny kierowca pokonuje w ciągu roku, a to dodatkowo zachęca do zainstalowania LPG.

Trzeba jednak pamiętać, że pojazdy przystosowane do zasilania gazem muszą przechodzić badania specjalistyczne podczas przeglądu technicznego, a to oznacza dodatkowy wydatek 63 zł rocznie. Ważniejszy jest jednak wpływ instalacji LPG na silnik. Jako że jednostki napędowe nie są konstruowane z myślą o takim paliwie, to nie wszystkie równie dobrze tolerują zmianę. Autogaz zawsze zwiększa ryzyko awarii, ale to, czy faktycznie jest się czym martwić, zależy od konkretnego silnika. Dlatego przed podjęciem ostatecznej decyzji o przystosowaniu samochodu do LPG należy poszukać informacji, jak dana jednostka napędowa współpracuje z gazem.

d20gh99

Podziel się opinią

Share

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d20gh99
d20gh99
Więcej tematów