Trwa ładowanie...
d2joget
12-02-2009 18:14

Czy autobusy będą wzywane na telefon?

d2joget
d2joget

Od połowy lipca po Krakowie zaczną kursować autobusy miejskie wzywane przez pasażerów na telefon, tzw. tele- busy. Usługę wprowadza Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne (MPK) w ramach unijnego programu Caravel/Civitas.

Jak poinformowała we wtorek rzecznik MPK Bożena Pękala, na początek tele-busy będą dostępne dla mieszkańców dwóch krakowskich osiedli peryferyjnych - Rybitwy i Podwierzbie. Pasażerowie będą mogli wzywać pojazdy przez telefon, a trasa ich przejazdu nie będzie sztywno określona. Rozwiązanie, oparte na technologii i doświadczeniach włoskich partnerów z Genui, będzie testowane przez rok.

Nowa usługa będzie dostępna od poniedziałku do piątku, w godz. od 8.00 do 23.00, a w sobotę i niedzielę - w godz. od 6.00 do 23.00. Jednocześnie, wraz z wprowadzeniem tele-busa, zostaną zlikwidowane regularne linie autobusowe - 158 i 157 - obecnie kursujące na tym obszarze. W tele-busach będą obowiązywały standardowe bilety MPK.

Wcześniej, w pierwszych dniach lipca, na terenie zajezdni w Płaszowie zostanie uruchomiona dyspozytornia, w której odpowiednio przeszkoleni pracownicy będą przyjmować zgłoszenia telefoniczne od pasażerów i na bieżąco planować trasy przejazdu. Planuje się, że po wybudowaniu nowego pomieszczenia, w dyspozytorni będą pracowały osoby niepełnosprawne.

Tele-bus jest elementem unijnego projektu w dziedzinie transportu publicznego Caravel/Civitas, w którym Kraków uczestniczy wraz z Genuą (Włochy), Burgos (Hiszpania)
i Stuttgartem (Niemcy). Tego rodzaju usługi od lat funkcjonują w wielu krajach europejskich, m.in. we Włoszech, Szkocji i Finlandii. (PAP)

d2joget
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2joget
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj