Trwa ładowanie...
08-05-2014 15:23

Cztery generacje Seata Ibizy

Cztery generacje Seata IbizyŹródło: zdjęcie producenta
d1n48ni
d1n48ni

Seata Ibizę poznaliśmy 30 lat temu podczas Salonu Samochodowego w Paryżu. Od tego czasu Ibiza zdążyła przejść wiele modyfikacji i podbić serca kierowców. Łącznie sprzedano prawie 5 mln egzemplarzy tego modelu na całym świecie. Warto przypomnieć sobie historię auta, które stało się ikoną marki.

Pierwsza generacja (1984-1993)
Wszystko zaczęło się w 1984 roku. Przy konstruowaniu pierwszej Ibizy Seat współpracował z takimi firmami, jak Giorgio Giugiaro, Karmann czy Porsche. Początkowo w samochodzie dostępne były silniki benzynowe o mocy od 44 KM do 100 KM i jeden diesel (55 KM). W 1986 roku do gamy dołączyła wersja 5-drzwiowa, a dwa lata później 100-konny wariant SXI – protoplasta dzisiejszej Cupry.

Ibiza doczekała się faceliftingu w 1991 roku oraz odmiany Sport Line – z silnikiem 1.7 (110 KM), opracowanym wspólnie z Porsche. Pierwsza Ibiza była produkowana w zakładach Zona Franca w Barcelonie. Jej sukces miał swoje odbicie w liczbach – łącznie sprzedano ponad 1,3 mln sztuk I generacji tego modelu.

(fot. zdjęcie producenta)
Źródło: (fot. zdjęcie producenta)

Druga generacja (1993-2002)
Kolejny rozdział w historii Ibizy rozpoczął się w 1993 roku. Auto powstało przy współpracy z Grupą Volkswagen i zostało zaprezentowane w Barcelonie. Jego sylwetka była bardziej nowoczesna, przy czym klienci mogli wybierać pomiędzy 3- i 5-drzwiową wersją. Drugą Ibizę napędzały silniki o różnej mocy, w tym pierwszy w segmencie 90-konny TDI.

d1n48ni

Sportową odmianę Cupra ze 150-konną jednostką pokazano w 1996 roku. 4 lata później jej moc podniesiono do 156 KM i wyposażono ją w ESP – pierwsze auto z tym systemem w swojej klasie. Najwięcej emocji dostarczała ograniczona do 200 sztuk CUPRA R – opracowana z zespołem Seat Sport miała silnik 1.8 (180 KM). Ibiza II generacji była produkowana w Martorell w Hiszpanii, a jej popularność przebiła poprzednika – sprzedano ponad 1,5 mln sztuk tych aut.

(fot. zdjęcie producenta)
Źródło: (fot. zdjęcie producenta)

Trzecia generacja (2002-2008)
Za atrakcyjną linię nadwozia Ibizy III generacji odpowiadał Walter de Silva. Auto podniosło poprzeczkę w technologii i jakości. Pod maską mieściły się silniki benzynowe oraz mocne diesle. W 2004 roku, na 20. rocznicę modelu, wprowadzono wersję FR (Formula Racing) ze 130-konnym TDI i 150-konnym silnikiem 1.8, a także najmocniejszą odmianę Cupra - 1.9 TDI/160 KM lub 1.8/180 KM. W 2007 roku do gamy dołączyła najoszczędniejsza Ibiza Ecomotive 1.4 TDI/80 KM, emitująca 99 g CO2 na km. Auto przeszło lekką modernizację w 2006 roku.

(fot. zdjęcie producenta)
Źródło: (fot. zdjęcie producenta)

Czwarta generacja (od 2008)
Obecna generacja Ibizy doskonale podkreśla jej piękno, technologię i jakość. Auto jest bardziej drapieżne i oferowane w wersji 3- i 5-drzwiowej, a także kombi ST. Ibiza jako pierwsza w segmencie standardowo została wyposażona w system ESP. Najbardziej sportowe wersje pojawiły się w 2009 roku – Cupra SC 1.4 TSI/180 KM i 5-drzwiowa Ibiza FR 1.4 TSI/150 KM.

d1n48ni
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1n48ni
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj