Trwa ładowanie...
d4190wq
d4190wq

Częstochowa/ Trzy węzły przesiadkowe usprawnią komunikację w mieście

Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
d4190wq

Przy dworcach kolejowych w Częstochowie powstaną trzy nowoczesne węzły przesiadkowe, które usprawnią podróżowanie po mieście. Projekt ma być gotowy jesienią 2016 roku a budowa centrów powinna potrwać do końca 2018 roku - poinformował w piątek samorząd.

Węzły będą zlokalizowane przy dworcach kolejowych: Częstochowa Główna - od strony ul. Piłsudskiego oraz Częstochowa-Stradom i Częstochowa-Raków. "Mają one w znacznym stopniu usprawnić podróżowanie po mieście, integrując komunikację pieszą, rowerową, samochodową, autobusową i kolejową w jednym miejscu" - poinformowało biuro prasowe Urzędu Miasta.

Na terenie każdego z trzech centrów powstaną m.in. perony autobusowe, parkingi dla samochodów i rowerzystów oraz wypożyczalnia rowerów.

d4190wq

Centra przesiadkowe zaprojektuje spółka Gramar z Lublińca, która wygrała przetarg na opracowanie dokumentacji projektowo kosztorysowej "Budowa węzłów przesiadkowych na terenie Subregionu Północnego, zlokalizowanych w Częstochowie".

Na realizację tego zadania firma ma czas do listopada. "Planuje się jednocześnie, że budowa wszystkich trzech centrów powinna być zakończona do połowy listopada 2018 roku. Oczywiście warunkiem jest uzyskanie przez miasto europejskiego dofinansowania do tej inwestycji w obecnym okresie programowania środków unijnych 2014-2020" - poinformował częstochowski urząd.

Dokumentacja ma obejmować m.in. projekty przebudowy układu drogowego, zadaszenia peronów, odwodnienia, oświetlenia, kanalizacji technologicznej oraz monitoringu. Opracowanie powinno również zawierać projekt inwentaryzacji zieleni, organizacji ruchu.

Koszt opracowania dokumentacji to ponad 605 tys. zł oraz niecałe 15 tys. zł za sprawowanie nadzoru autorskiego.

Rzecznik prasowy Urzędu Miasta Włodzimierz Tutaj poinformował PAP, że szacunkowy koszt inwestycji "w obecnie planowanym kształcie to ok. 40 mln zł". "Będziemy starać się o dofinansowanie unijne w wysokości 85 proc. kosztów" - dodał.

d4190wq

Podziel się opinią

Share

d4190wq

d4190wq