Trwa ładowanie...
02-02-2009 14:30

Czerwone światło dla przeziębionych kierowców

Czerwone światło dla przeziębionych kierowców
d39vxfq
d39vxfq

Jeśli dopadła nas infekcja powinniśmy zastanowić się, czy zamiast siadać za kierownicą, nie lepiej i bezpieczniej byłoby skorzystać z środków komunikacji miejskiej. Silne przeziębienie i grypa mogą bowiem sprawić, że znacznie gorzej będziemy prowadzić samochód.

Badania przeprowadzone w Wielkiej Brytanii na zlecenie firm ubezpieczeniowych wykazały, że przeziębieni kierowcy prowadzą samochód o wiele gorzej niż osoby zdrowe. Prowadzący badania twierdzą, że droga hamowania samochodu przy prędkości 48 km/h wydłuża się wtedy nawet o metr. Silne przeziębienie wpływa na jazdę samochodem tak samo, jak spożycie podwójnej whisky.

Potwierdzają to ankiety przeprowadzone wśród 4 tys. osób przez ośrodek YouGov, który oszacował, że 125 tys. wypadków w ubiegłym roku spowodowali przeziębieni kierowcy.

- Bezpieczna jazda wymaga koncentracji i właściwych reakcji, a już nawet łagodne przeziębienie powoduje, że ulegają one pogorszeniu" - mówi wspierająca badania dr Dawn Harper i dodaje, że osoby przeziębione nie powinny siadać za kółkiem póki nie wyzdrowieją.

d39vxfq

Przeziębienie w połączeniu z lekami, zmęczeniem, czy małą ilością alkoholu może stać się przyczyną poważnego wypadku. "Silne przeziębienie, grypa i ich objawy, czyli ból głowy, zatkane zatoki, kichanie i osłabienie, znacznie osłabiają uwagę kierowcy i powodują problemy z oceną odległości. Taki kierowca stwarza zagrożenie dla siebie i innych" - podkreśla Duncan Vernon z Królewskiego Towarzystwa Zapobiegania Wypadkom.

Przed udaniem się w drogę kierowca powinien zatem realnie ocenić swój stan zdrowia, gdyż prowadzenie samochodu pod wpływem grypy i przeziębienia może być ryzykowne.(PAP)

d39vxfq
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d39vxfq
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj