Trwa ładowanie...
05-04-2011 15:02

Czekoladowy plastik od Forda

Share
Czekoladowy plastik od FordaŹródło: zdjęcie producenta
d4b4p5f

Po latach, w których samochody stawały się coraz cięższe kolejni producenci starają się ograniczyć masę swoich pojazdów. Lżejsze auto to lepsze osiągi, ale też mniejsze spalanie i bardziej ekologiczny wizerunek.

(fot. zdjęcie producenta)
Źródło: (fot. zdjęcie producenta)

Ford stara się czerpać inspirację z nawet najbardziej nietypowych miejsc. Nowy plastik, nazywany MuCell, który ma być wykorzystywany w samochodach amerykańskiego koncernu, powstaje podobnie do czekolady z bąbelkami powietrza. Innowacyjne tworzywo będzie miało konstrukcję plastra miodu, co w tym przypadku oznacza mikroskopijnej wielkości bąbelki dwutlenku węgla lub azotu znajdujące się wewnątrz plastiku.

Główną zaletą MuCell, stworzonego we współpracy z naukowcami z MIT, jest znacząca redukcja masy. Dodatkowo wytapianie elementów z tak modyfikowanego plastiku zajmuje nawet 50% mniej czasu. Oczywiście takie "bąbelkowe" tworzywo jest mniej wytrzymałe, jednak Ford zapewnia, że i tak aktualnie produkowane części są dużo wytrzymalsze, niż jest to potrzebne.

d4b4p5f

Na początku, w ramach testów, nowy materiał ma być stosowany w pokrywach silników, ale już od 2020 roku większość plastiku w Fordach ma być wykonana w nowej technologii. Z powodu rosnących cen ropy oraz coraz bardziej restrykcyjnych wymogów ekologicznych, w najbliższych latach powinno się pojawiać coraz więcej nowych, lżejszych materiałów, które będą stosowane nie tylko w najdroższych samochodach.

sj/mw/mw

d4b4p5f
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4b4p5f
d4b4p5f
Więcej tematów