Trwa ładowanie...
d3u1ba6

Czarny lód – co to jest, kiedy występuje i jak po nim jeździć

Skoki temperatur i opady atmosferyczne na przełomie zimy i wiosny często przyczyniają się do powstania gołoledzi. Występowanie tak zwanego czarnego lodu na drogach jest bardzo niebezpieczne, ponieważ na pierwszy rzut oka trudno go zauważyć.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Czarny lód – co to jest, kiedy występuje i jak po nim jeździć
(WP.PL)
d3u1ba6

Pierwsze promienie słońca w marcu wpływają bardzo negatywnie na część kierujących. Tracą oni koncentrację, którą utrzymywali zimą, kiedy na drogach zalegał śnieg. Jeśli ulica wygląda na suchą, często średnia prędkość podróży wzrasta i niektórzy zapominają, że nawet jeśli asfalt wygląda na suchy i przyczepny, to może to być jedynie złudzenie.

Banałem jest stwierdzenie, że nie da się oszukać praw fizyki, jednak wielu z nas zapomina, że pogoda też potrafi płatać figle. Jednym z najgorszych zjawisk jest „czarny lód”, czyli cienka warstwa lodu zalegająca na asfalcie. Pojawia się ona, gdy wieczorem temperatura powietrza obniża się, a przy okazji pada śnieg lub deszcz. Takie zjawisko występuje często jesienią i wiosną, a pojawia się najczęściej w miejscach takich jak mosty i wiadukty, a także na odcinkach dróg nieosłoniętych od wiatru, np. tuż za ścianą lasu.

Z punktu widzenia kierowcy najważniejsza jest świadomość, że w każdej chwili auto może stracić przyczepność i sterowalność. Jeśli już dojdzie do poślizgu, pamiętajmy, że gwałtowne naciśnięcie hamulca albo szarpanie kierownicą jest najgorszą reakcją. W pierwszej kolejności trzeba odpuścić gaz i skorygować kierunek jazdy. Zbyt mocne dokręcenie kół w łuku spowoduje wypadnięcie z drogi. Jeśli auto nie skręca, trzeba delikatnie wyprostować kierownicę, a następnie znów próbować skręcać.

Umiejętności za kierownicą to jedno, ale nadrzędne jest przewidywanie takich sytuacji, dlatego zalecamy poruszanie się z prędkościami, przy których nic nie jest w stanie was zaskoczyć.

d3u1ba6

Podziel się opinią

Share

d3u1ba6

d3u1ba6