Czarne skrzynki we wszystkich samochodach?
Amerykańscy policjanci i sądy już za miesiąc mogą otrzymać nowe narzędzie, pomagające ustalić osobę odpowiedzialną za spowodowanie wypadku. Wprowadzenie obowiązku instalowania w samochodach urządzeń rejestrujących parametry jazdy ma zastąpić świadków, którzy nie zawsze byli wiarygodni.
Tzw. "czarne skrzynki" będą działały podobnie do tych znanych z samolotów. Będą rejestrować prędkość, siłę hamowania, ale też na przykład to, czy kierowca używał kierunkowskazu. Wydaje się, że takie rozwiązanie jest rewolucyjne i nietypowe, jednak prawda jest inna. Choć może to wyglądać jak dodatkowa i niechciana kontrola, wielu producentów już od dawna montuje w swoich samochodach urządzenia tego typu. Większość osób nawet nie wie, że w ich aucie znajduje się czarna skrzynka.
Koncerny motoryzacyjne zaczęły instalować rejestratory danych (ang. event data recorder) w latach 90. Wiązało się to z wprowadzonymi w tym czasie poduszkami powietrznymi. Ponieważ pierwsze z nich nie działały najlepiej, a nawet mogły powodować dodatkowe obrażenia, firmy motoryzacyjne zbierały dane z prawdziwych wypadków, aby poprawić skuteczność poduszek powietrznych. Dzięki rejestratorom znane były informacje, pozwalające zrekonstruować wypadek, a dzięki temu dowiedzieć jak poduszki powinny się zachować w określonej sytuacji.
Takie czarne skrzynki mogą działać na dwa sposoby. Albo posiadają stale w pamięci kilka ostatnich minut, albo uruchamiają się w sytuacji zagrożenia, czyli na przykład przy ostrym hamowaniu. Również dane rejestrowane przez te urządzenia mogą być różnego rodzaju. Od najważniejszych - jak prędkość, przeciążenia, czy nacisk na odpowiednie pedały, po informację o zapięciu pasów i włączonych światłach. Wszystkie te dane mogą być pobrane za pomocą gniazda diagnostycznego lub poprzez wymontowanie odpowiedniego układu z samochodu.
Aktualnie 85 proc. samochodów w USA posiada urządzenia tego typu, jednak i w Europie nie są one rzadkością. General Motors wyposaża w czarne skrzynki swoje amerykańskie samochody już od 1994 roku. Jednak na przykład Mercedes-Benz i Audi nie korzystają z takich rozwiązań. Choć głównym przeznaczeniem czarnych skrzynek jest pomoc w tworzeniu bezpieczniejszych samochodów, to jasnym jest, że informacje tego rodzaju mogą być niezwykle pomocne we wskazywaniu winnych w wypadkach drogowych.
Już wielokrotnie informacje z rejestratorów danych były wykorzystywane podczas procesów sądowych. Miało to miejsce głównie w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie, ale też w Australii i Wielkiej Brytanii. To właśnie czarna skrzynka z poduszki powietrznej pomogła w skazaniu 19-letniego kierowcy Range Rovera, który w 2006 roku doprowadził do wypadku w Anglii. Dzięki rejestratorowi policja ustaliła, że samochód oskarżonego jechał z prędkością 115 km/h i to było przyczyną tragicznego w skutkach zdarzenia.
Aktualnie dane z czarnych skrzynek wykorzystywane są tylko w niewielu przypadkach. Oprócz tego pewną niedogodnością jest fakt, że nie ma żadnej standaryzacji takich urządzeń. Oznacza to, że w każdym samochodzie mogą one rejestrować inne dane. Dlatego w Stanach Zjednoczonych ma zostać wprowadzone prawo, definiujące standardy rejestracji danych. Dzięki zastosowaniu takich urządzeń we wszystkich samochodach ma być ułatwione orzekanie winy w sprawach, dotyczących wypadków samochodowych.
Proponowane są nawet dalej posunięte działania, takie jak sprawdzanie, czy kierowca rozmawia przez telefon. Wprowadzenie takich przepisów oczywiście powoduje wątpliwości, dotyczące prawa do prywatności. Pewnym zabezpieczeniem ma być dokładne określenie tego, kto ma prawo odczytać i wykorzystać informacje z czarnych skrzynek. Wprowadzenie takiego standardu w Stanach Zjednoczonych może zwrócić uwagę europejskich prawodawców i nie będzie wielkim zaskoczeniem, jeśli także u nas montaż czarnych skrzynek stanie się obowiązkowy.
sj/mw/mw