Trwa ładowanie...
27-03-2006 17:57

Co to jest ESP?

Co to jest ESP?
d2xqs7l
d2xqs7l

Elektronika tak zawładnęła samochodem. Przy tak dużej ilości różnych systemów trudno zapamiętać, jak wpływają one na funkcjonowanie pojazdu. Dziś postaramy się wyjaśnić, co oznacza i jak działa system ESP.

Rozszyfrowanie skrótu jest proste: ESP to elektroniczny program stabilizacji jazdy. Nazwa pochodzi od angielskiego określenia Electronic Stability Program. System ma za zadanie nie dopuścić do wpadnięcia auta w poślizg na zakręcie.

|

|
| --- | W każdym z kół umieszczone są czujniki, które badają jaka jest prędkość obrotowa danego koła i porównują je z prędkościami obrotowymi innych kół. Dzięki temu system rozpoznaje wszelkie odchylenia od toru jazdy i wyhamowuje poszczególne koła stabilizując (wyprostowując) tor jazdy samochodu.

d2xqs7l

Prześledźmy to na przykładzie. Załóżmy, że podczas pokonywania prawego łuku tył naszego samochodu zarzuciło tak mocno, że prawe tylne koło złapało pobocze. Koło to zaczyna się zdecydowanie szybciej kręcić niż pozostałe. Nie ma bowiem siły tarcia między oponą a asfaltem. System przekazuje informację do komputera, który wyhamowuje prawe przednie koło. Szybciej od niego zaczyna się z kolei kręcić lewe przednie koło. Zatem samochód zacznie skręcać w prawo, czyli powracać na swój pierwotny tor jazdy. Gdy wszystkie koła złapią przyczepność, znów system nadaje każdemu z nich właściwą prędkość obrotową. Działanie systemu sygnalizowane jest kierowcy poprzez zapalenie się kontrolki z napisem ESP.

Po raz pierwszy system ten zastosowano w 1995 r. w mercedesie klasy S. Od razu zdobył zaufanie kierowców. Przez pierwsze 4 lata zamontowano go w ponad milionie samochodów różnych marek, najczęściej tych z wyższej półki, choć ostatnio można go spotkać nawet w samochodach klasy niższej. Z badań wynika, że stosowanie systemu pozwoliło o 25 proc. zmniejszyć liczbę wypadków śmiertelnych i ciężkich. System został opracowany przez firmę Bosch.

Autor: (sz)

d2xqs7l
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2xqs7l
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj