Trwa ładowanie...

Co tankujemy na stacjach? Jakość paliw od stycznia do maja 2012

Co tankujemy na stacjach? Jakość paliw od stycznia do maja 2012Źródło: PAP/DPA/Lars Halbauer
d2xqs7l
d2xqs7l

Ceny przy dystrybutorach już od dawna właściwie tylko rosną. Jakość benzyny i oleju napędowego, który oferują stacje paliw, nie zawsze jest jednak wzorowa. Oto wyniki ogólnopolskiej kontroli, opublikowane przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów publikuje na bieżąco wyniki kontroli paliwa, przeprowadzanych na losowo wybranych stacjach. W okresie od 4 stycznia do 15 maja pracownicy UOKiK-u odwiedzili 400 stacji paliw w całej Polsce i przebadali pobrane próbki benzyny i oleju napędowego. Średnio nieprawidłowości wykryto w 5,6 proc. pobranych próbek. Różnice pomiędzy poszczególnymi województwami były jednak spore.

(fot. Marek Wieliński)
Źródło: (fot. Marek Wieliński)

Wyniki kontroli UOKiK-u najlepiej wypadły w województwach podkarpackim i śląskim. Nie wykryto tam paliwa, które nie spełniałoby ministerialnych norm. Duże szanse na zatankowanie dobrego paliwa mamy również w woj. mazowieckim. Tam tylko jedna spośród pięćdziesięciu sprawdzonych stacji - w miejscowości Ryczołek - zwróciła uwagę kontrolerów. Oferowany tam olej napędowy charakteryzował się zbyt niską temperaturą zapłonu. Doba sytuacja jest również w woj. zachodniopomorskim i pomorskim, gdzie zakwestionowano paliwo, oferowane na 3 proc. sprawdzonych stacji. W pierwszym z nich próbki do badań pobrano z 36 punktów sprzedaży. Tylko w jednym – Lear w Ramlewie – odnotowano przypadek paliwa (olej napędowy) o nieodpowiednich właściwościach. W woj. pomorskim nieodpowiednie paliwo można było zatankować również tylko na jednej spośród 30 skontrolowanych placówek. W Gdańsku na stacji Lotosu przy ul. Hallera
wykryto zbyt niską temperaturę zapłonu oleju napędowego.

d2xqs7l

Nieprawidłowości na poziomie 4 proc. kontrolerzy napotkali w woj. małopolskim, dolnośląskim i kujawsko-pomorskim. W pierwszym z nich skontrolowano 25 stacji paliw. Benzynę o nieprawidłowych parametrach sprzedawano na stacji Orlenu w Wolbromiu. W woj. dolnośląskim, gdzie urzędnicy również odwiedzili 25 placówek, olej napędowy, nie spełniający określonych normą parametrów, sprzedawano na stacji Auto-Truck w Krępicach. Stacja Biotec w Plewnie, jako jedyna spośród skontrolowanych w woj. kujawsko-pomorskim, oferowała benzynę o zbyt dużej zawartości tlenu i zbyt wysokim procencie węglowodorów typu aromatycznego.

Kierowcy, tankujący w woj. łódzkim, mieli 5 proc. szans na zatankowanie paliwa niewystarczającej jakości. Jak podaje UOKiK, próbka benzyny pobrana ze stacji w miejscowości Adamka (gm. Zadzim) nie spełniała norm. Nieco większy odsetek - 8 proc. – nieprawidłowości odnotowano w woj. lubelskim i
wielkopolskim. Kierowcy, tankujący w lubelskiem, mogli narzekać na olej napędowy w Turobinie, na Stacji Paliw Spółdzielni Kółek Rolniczych oraz na stacji "Miraż" w Boiskach Starych. W woj. wielkopolskim kontrolerzy zakwestionowali jakość oleju napędowego na stacjach paliw: PW w Nociu, Petropol w Buczu oraz Miron Oil w Poznaniu.

Kontrole przeprowadzone w woj. lubuskim ujawniły dwie stacje paliw, które nie gwarantowały najwyższej jakości. Olej napędowy o zbyt niskiej temperaturze zapłonu dwukrotnie pobrano na stacji "Bilińscy i Wspólnicy" w Słubicach. Benzynę o zbyt dużej zawartości siarki do baku nalewano na stacji "TOK-EK" w Krośnie Odrzańskim.

d2xqs7l

W woj. podlaskim i opolskim, prawdopodobieństwo trafienia na paliwo o niewłaściwych parametrach wynosiło 9 proc. W pierwszym z nich dwukrotna kontrola na stacji "Benzol" w Turoślu wykazała, że sprzedawany tam olej napędowy miał zbyt niską temperaturę zapłonu. W Białymstoku zaś benzynę o niewłaściwych parametrach sprzedawano na stacji "Bipol". W woj. opolskim kontrolerzy dwa razy, w odstępie tygodnia pobrali benzynę o zbyt niskiej liczbie oktanowej, sprzedawaną na stacji "Chempest" w Smogorzowie.

d2xqs7l

Najgorsze wyniki zanotowano w woj. warmińsko-mazurskim. W Szczytnie dwie kontrole na Stacji Paliw Centrum PKS ujawniły sprzedaż oleju napędowego o zbyt niskiej temperaturze zapłonu. Podobne uchybienia – również dwukrotnie - odnotowano na stacji "PHU Władysław Pietryga" w Miłakowie. W Dywitach, na stacji "Emirr", nieprawidłowości stwierdzono w parametrach oleju napędowego i benzyny.

Zadziwiająco dobre wyniki przyniosła kontrola stacji LPG. Badaniu poddano 136 punktów, oferujących to paliwo. Uchybienia stwierdzono tylko w trzech. Na liście stacji, na których paliwo nie spełniało wszystkich wymaganych norm, znalazły się: "Polmax" w Słubicach (woj. lubuskie), "Mador" w Zbiroży (woj. mazowieckie) oraz "Bialchem Group" w Olsztynie (woj. warmińsko-mazurskie).

Pełna lista stacji skontrolowanych przez UOKiK i wyniki przeprowadzonych badań są dostępne na stronie www.uokik.gov.pl Źródło: UOKiK

tb/mw/tb

d2xqs7l
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2xqs7l
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj