Trwa ładowanie...
d1lzgz7
wiadomości
2 stycznia 2003, 09:57

Co przyniósł 2002 rok?

d1lzgz7
d1lzgz7

...Postaramy się zastanowić co zmieniło się przez ten rok w motoryzacji. Czy nowe samochody, które pojawiły się na rynku w trakcie mijającego roku wniosły rzeczywiście coś nowego? Czy ich producenci ujawnili niebanalne pomysły, które mogą zaważyć na rozwoju przemysłu samochodowego. Podsumujemy osiągnięcia i porażki kilku wybranych marek

| [

]( javascript:otworz('http://i.wp.pl/a/f/pjpeg/119/citroenc32.jpg',280,205) ) |
| --- | Zaczniemy, w porządku alfabetycznym od Citroena. W 2002 roku ta francuska marka wprowadziła na rynek model C3. Zapowiadany jako następca słynnego 2CV, nie rozczarował amatorów oryginalnej citroenowskiej stylistyki. Choć przy produkcji tego małego autka trzeba było uwzględnić wszelkie ograniczenia ekonomiczne, które zwykle skutkują pozbawieniem produktu cech indywidualnych, C3 wyróżnia się spośród innych maluszków – tak przynajmniej twierdzą amatorzy marki Citroen. Poczytaj o Citroenie C3.

d1lzgz7

| [

]( javascript:otworz('http://i.wp.pl/a/f/pjpeg/210/stilo-polprzod.jpg',500,287) ) |
| --- | Myśląc o Fiacie do głowy przychodzi niestety głównie kiepska sytuacja finansowa koncernu. Choć model Stilo jest całkiem udany i odpowiada ambicjom koncernu wprowadzającego na rynek samochody nowoczesne, nie udało się tym modelem wzmocnić wizerunku, ani sytuacji ekonomicznej włoskiej marki.
Fiat ma bardzo poważne kłopoty finansowe. Wielomiliardowe zobowiązania wymuszają przejęcie Fiata przez General Motors. Czas pokaże, na ile tan związek okaże się szczęśliwy.
Przeczytaj o Fiacie Stilo i o zwolnieniach we Fiacie

| [

]( javascript:otworz('http://i.wp.pl/a/f/pjpeg/236/fiesta-bok-przod.jpg',600,296) ) |
| --- | Ford pokazał całkiem nowe wcielenie Fiesty. Model ten, którego kolejne wersje odnosiły sukcesy rynkowe w latach 80. i 90. przez ostatnie lata mocno się już zestarzał. Nowa Fiesta znacznie bardziej przypomina Forda Focusa niż poprzednią wersję Fiesty. Jest znacznie większa, ma bardzo nowoczesny silnik diesla, a stylistyka wyraźnie naśladuje rozwiązania doceniane w modelu Focus. Ford unowocześnia swój wizerunek powstrzymując się przed wizjonerstwem. Poczytaj o premierze nowego Forda Fiesta

d1lzgz7

| [

]( javascript:otworz('http://i.wp.pl/a/f/pjpeg/300/primera.jpg',300,195) ) |
| --- | Nissan wprowadził na rynek całkiem nową Primerę. Debiut ten warto odnotować ze względu na odwagę stylistyczną nowego Nissana. Japońskie firmy, tak niegdyś zachowawcze, zaczynają coraz śmielej projektować swoje samochody. Niekwestionowanie wysoki poziom jakości ich produktów jest teraz uzupełniany o niebanalny wygląd. Dotychczas wielu klientów powstrzymywała od zakupu „japończyka” niechęć do aut bez wyrazu. Można oczekiwać, że teraz japońskie firmy będą walczyć o klienta indywidualnym charakterem swoich aut. Przeczytaj o Nissanie Primera

d1lzgz7

| [

]( javascript:otworz('http://i.wp.pl/a/f/pjpeg/254/land-cruiser-przod.jpg',600,373) ) |
| --- | Podobne zmiany w wizerunku marki zauważyć można w Toyocie. Wygląd nowych modeli Corolli, Land Criuser’a 90 i Avensis projektowane były przez europejską pracownię zlokalizowaną na lazurowym wybrzeżu. Fak to znamienny, zwłaszcza, że dotychczas wszystkie auta Toyoty aż po Yaris projektowane były wyłącznie w Japonii.
Poza zasadniczą zmianą podejścia do zagadnień stylistycznych warto jeszcze zwrócić uwagę na pewną aktywność Toyoty, która może rewolucyjnie zaważyć na rozwoju motoryzacji, tj. na ekologicznych alternatywnych źródłach napędu samochodów. Toyota po raz pierwszy w historii motoryzacji wypuściła na rynek samochód z napędzany energią ogniw paliwowych. Przeczytaj o FCHV – pierwszym seryjnym samochodzie napędzanym ogniwami paliwowymi.

d1lzgz7

| [

]( javascript:otworz('http://i.wp.pl/a/f/pjpeg/278/megane-2-05.jpg',600,285) ) |
| --- | Największym zwycięzcą tego roku jest chyba firma Renault. W dziedzinie bezpieczeństwa zdecydowanie zdystansowała konkurencję. Nie dość, że jako pierwsza wyprodukowała samochód, który uzyskał 5 gwiazdekw testach Euro NCAP, sukces ten potwierdziła przy okazji każdego swojego nowego modelu wprowadzanego na rynek. Najlepszy wynik w testach zderzeniowych uzyskały więc Laguna, Vel Satis i Megane II. Warto zwrócić uwagę, że tylko Mercedesowi klasy E i Saabowi 9-3 Sport Sedan udało się uzyskać równie dobry wynik.
Nie dość, że Megane II jako jedyny samochód klasy kompaktowej uzyskało najlepszą punktację za bezpieczeństwo, uzyskało chyba najbardziej prestiżową nagrodę : tytuł „Car of the Year 2002”. Poczytaj o Megane II i o konkursie „Car of the Year 2002”.

Z pewnością nie omówiliśmy tu wszystkich osiągnięć i porażek przemysłu motoryzacyjnego w 2002 roku. Powyższe spostrzeżenia stanowią jedynie nasz subiektywny pogląd o tym, co ciekawego zdarzyło się w roku 2002 roku.
Zachęcamy do wyrażania Waszych własnych opinii!

d1lzgz7
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1lzgz7
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj