| [
]( javascript:otworz('http://i.wp.pl/a/f/jpeg/12018/0702103_29105-550.jpeg',550,347) ) |
| --- | W 1922 roku André Citroën zorganizował pierwszy przejazd samochodem przez Saharę. Pięć samochodów wyposażonych w gąsienice pokonało bezpośrednio trasę pomiędzy Algierią i francuską Afryką zachodnią.
Potężne gąsienicowe pojazdy sprawdziły się na bezdrożach i skalistych, niedostępnych terenach. Ten sukces zachęcił André Citroëna do podjęcia nowego wyzwania - słynnej Czarnej Wyprawy w 1924 roku, a później Żółtej Wyprawy w 1931 roku. Odważne eskapady przez kontynent afrykański i azjatycki wywołały ogromne zainteresowanie i entuzjazm. Zostały uznane za wielkie osiągnięcie pod względem gospodarczym, humanitarnym, naukowym i kulturowym.
Marka Citroën postanowiła nawiązać do historii, powierzając szkole Espera Sbarro, przy współpracy z działem stylistycznym Citroëna, opracowanie prototypu modelu terenowego Cruise Crosser, który mógłby podejmować wyprawy do najbardziej oddalonych zakątków. Prototyp wywodzący się z nowego sportowo-użytkowego modelu C-Crosser, jest wyposażony w trzy mosty i sześć kół, które na wzór pierwszych samochodów gąsienicowych umożliwiają poruszanie się w bardzo trudnych warunkach (śnieg, piasek, błoto).
| [
]( javascript:otworz('http://i.wp.pl/a/f/jpeg/12018/0702106_23508-550.jpeg',550,394) ) |
| --- | Obietnica przygody i wypraw w nieznane
Pomarańczowy Cruise Crosser jest zauważalny niezależnie od otoczenia. Duży czerwony znak róży wiatrów umieszczony po bokach karoserii podkreśla sportowy charakter samochodu, symbolizując jego misję przemierzania całej kuli ziemskiej, z północy na południe i z zachodu na wschód.
Cruise Crosser posiada szeroką, otwartą przestrzeń z tyłu umożliwiającą przewożenie dodatkowych pasażerów (składany trzeci rząd) oraz zapewniającą dużą pojemność ładunkową. Bagaże, namioty i inne akcesoria mogą być przewożone bez problemu. Otwierana szyba tylnej klapy ułatwia załadunek, a schodki z obydwu stron umożliwiają łatwy dostęp do tylnej części samochodu.
Wnętrze Cruise Crossera dorównuje jego zewnętrznej stylizacji. Skórzane siedzenia (w pierwszym i drugim rzędzie) zostały zaprojektowane w nowoczesnym stylu high-tech. | [
]( javascript:otworz('http://i.wp.pl/a/f/jpeg/12018/0702111_23470-550.jpeg',550,361) ) |
| --- | Skórzane pikowane obicia foteli nawiązują do sportowego charakteru, przyczyniając się jednocześnie swoją jakością do komfortu pasażerów w czasie jazdy. Wyrazem estetycznej jakości wykończenia są również elementy w kolorze karoserii umieszczone w obramowaniu siedzeń, w desce rozdzielczej i panelach drzwi. Wszystkie te starannie dobrane szczegóły są źródłem przyjemności zarówno pod względem wyglądu, jak i dotyku.
Technologia przyjazna dla środowiska
Cruise Crosser oferuje skuteczne i niezawodne rozwiązania techniczne, które pozwalają cieszyć się w pełni z wyprawy w poszukiwaniu przygód. Pasażerowie mogą zaufać samochodowi, który ich z pewnością nie zawiedzie. Na górskich drogach lub w terenie o nierównej nawierzchni Cruise Crosser oferuje trzeci elektryczny most zapewniający doskonałą sterowność. Osłony wspomagające umieszczone z tyłu ułatwiają manewry w przypadku zapadania się w piasku. Niezawodny system nawigacyjny pomaga w orientacji w terenie, a odtwarzacz DVD umila podróż pasażerom.
Zdobywanie nowych dróg i bezdroży nie odbywa się jednak ze szkodą dla środowiska. Zgodnie z polityką marki Citroën w zakresie zmniejszania zużycia paliwa i emisji CO2 Cruise Crosser jest prototypem samochodu z napędem hybrydowym, złożonym z wysokoprężnego silnika spalinowego oraz silnika elektrycznego wbudowanego pod podłogą przestrzeni ładunkowej. Trzeci zestaw kół, wykorzystywany doraźnie jako wspomaganie czterech pozostałych kół pędnych w sytuacji, gdy pojazd porusza się po bardzo trudnej nawierzchni kamienistej, po piasku lub błocie, zapewnia lepszą sterowność. Napęd elektryczny włączony samodzielnie umożliwia jazdę w cichym i przyjaznym dla środowiska trybie „ZEV” (Zero Emission Vehicle), w idealnej symbiozie z otoczeniem, pozwalając pasażerom na podziwianie krajobrazu. Cruise Crosser może dotrzeć nawet do najdalej położonych regionów, jeżdżąc po każdym terenie, nawet najbardziej wyboistym. Cruise Crosser otwiera możliwości nowych przygód i wrażeń dzięki niezawodnym, nowoczesnym rozwiązaniom
technologicznym. Cruise Crosser zaprasza na śmiałe, sportowe wyprawy, które jednak w przemyślany, inteligentny sposób szanują środowisko naturalne.
Informacja, zdjęcia: Mototarget