Trwa ładowanie...
d1svj7z
3 czerwca 2010, 03:06

Chińskim autobusem może podróżować tylko "Pan" i "Pani"

d1svj7z
d1svj7z

Władze Pekinu poinstruowały kierowców autobusów oraz bileterów, aby porzucili zwyczaj zwracania się do pasażerów per "towarzyszu". Odtąd mają obowiązywać typowe zwroty grzecznościowe: "Pan" i "Pani".

Takie instrukcje wydało pekińskie przedsiębiorstwo transportowe. - Zwracanie się do ludzi jako "towarzyszy" nie świadczy o wysokim standardzie usług - powiedział cytowany przez chińskie media przedstawiciel tej spółki.

Kierowcom i bileterom zaleca się zastąpienie "towarzysza" całą paletą zwrotów grzecznościowych, dopasowanych do wieku pasażera. Na liście akceptowanych zwrotów jest m.in. "student", a także po prostu "pasażer". Tym ostatnim słowem najlepiej określać ludzi młodych, w których slangu "towarzysz" jest często synonimem "geja".

Nowe wytyczne dla personelu autobusowego nie uderzą jednak w ludzi starszych, którym trudno nawyknąć do dokonujących się w Chinach przemian. Takie osoby wciąż mogą być tytułowane "starszym towarzyszem", choć pekińskie władze podkreślają, że lepiej jest używać zwrotów "starszy Pan" i "starsza Pani".

W przeszłości zwrot "towarzysz", który chińscy komuniści zaczerpnęli z ZSRR, był w Chinach niemal obowiązkowy. Do dziś tamtejsi liderzy często stosują go w oficjalnych wystąpieniach.

d1svj7z
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1svj7z
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj