Trwa ładowanie...
26-03-2009 00:16

Chińscy szpiedzy wykradli technologię Hyundaia

Chińscy szpiedzy wykradli technologię Hyundaia
d499v4g
d499v4g

Koreańska Służba Wywiadowcza wpadła na trop dwóch pracowników Hyundai Motor, którzy prawdopodobnie są głównymi bohaterami afery szpiegowskiej. W piątek południowokoreańska prokuratura już postawiła im zarzuty kradzieży i sprzedaży technologii poza granicami kraju. Drugą stroną nielegalnej transakcji jest chiński koncern Anhui Jianghuai Automobile, ale odpiera zarzuty o rzekome szpiegostwo przemysłowe.

Jako podaje koreański dziennik Korean Times, dwóch zatrudnionych wyniosło na płycie CD 270 stron danych technicznych automatycznej skrzyni biegów montowanej w osobowej Sonacie i terenowych modelach Tucson i Santa Fe oraz 3 000 stron z parametrami różnych komponentów i karoserii. Technologie które kosztowały w przeliczeniu 323 mln USD, a ich stworzenie zajęło dwa lata, trafiły do chińskiej firmy za kwotę 1.2 mln USD.

d499v4g

Kia Motors, wykryła podobny przypadek już w maju. Wtedy kilku byłych pracowników firmy próbowało przekazać informacje dotyczące m.in. technologii montażu kluczyków samochodowych konkurencyjnej firmie z Chin.

Eksperci szacują, że nieszczelności w systemach ochrony tajnych informacji kosztują koreańskie firmy miliardy dolarów. Ważniejsze jednak jest to, że powodują zmniejszenie "przepaści technologicznej" jaka ciągle istnieje pomiędzy Południową Koreą i Chinami.

Chińscy producenci nieustannie domagają się od zagranicznych partnerów przepływu technicznych informacji do spółek joint-venture, co przybliża ich do wykreowania własnej marki, zdolnej do równorzędnej rywalizacji na rynkach globalnych. Niestety większość z nich nie potrafi uzyskać takich wiadomości legalnymi kanałami i próbuje wykraść tajne dane za pomocą szpiegów przemysłowych.

Według Koreańskiej Służby Wywiadowczej, 124 nielegalne transfery, jakie zostały wykryte w latach 2003 - 2007 roku, miały wartość rynkową około 200 mld USD. Liczba tego typu nielegalnych transakcji ciągle rośnie. W 2003 było ich tylko 6 takich przypadków, ale rok później już 26, w 2005 roku 29, w 2006 roku 31, a w 2007 już 32. Większość z nich dokonali byli pracownicy tych firm.

Zachodnie koncerny muszą przeprowadzać więcej profilaktycznych zabiegów, które mogą zapobiec ewentualnym wyciekom tajnych informacji, takich jak np. systemy lokalizacji z przekaźnikiem GPS, czy wprowadzenie urządzeń anty-podsłuchowych. Takie urządzenia zamontował m. in. Samsung. Eksperci doradzają także skuteczniejszą selekcję działów kadrowych.

d499v4g
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d499v4g
Więcej tematów