Trwa ładowanie...
17-06-2013 12:07

Chevrolet Cruze z polskiej fabryki?

Share
Chevrolet Cruze z polskiej fabryki?Źródło: Piotr Mokwiński
d478qve

Decyzja Fiata o zlokalizowaniu produkcji Pandy trzeciej generacji we Włoszech podcięła skrzydła polskiemu przemysłowi motoryzacyjnemu. Możliwe jednak, że niedługo jego kondycja się poprawi, dzięki prawdopodobnej decyzji Chevroleta o wytwarzaniu w Gliwicach modelu Cruze.

Na łamach "Frankfurter Allgemeine Zeitung" pojawiła się podawana również przez Reutersa informacja o tym, że Chevrolet Cruze będzie zjeżdżał z linii montażowej w Polsce. Na razie model ten powstaje w Korei Południowej, ale zainteresowanie marką na Starym Kontynencie wzrasta i nie można już patrzyć przez palce na koszty transportu samochodów do Europy. Chevroletowi potrzebna jest fabryka na miejscu, w kraju o umiarkowanie niskich kosztach produkcji, gwarantującym dostęp do wykwalifikowanej siły roboczej. Te cechy posiada Polska.

Od swojego wejścia na rynek w Gliwicach produkowany jest Opel Astra czwartej generacji. Fabryka chwalona jest za wysoką jakość montażu, a Chevrolet Cruze, dla którego szuka się fabryki, jest bliskim krewnym Astry. - Samochód ten korzysta z tej samej płyty podłogowej, którą wykorzystuje Opel Astra - mówi Andrzej Korpak, dyrektor gliwickiego zakładu. - To oznacza znaczne ułatwienia jeśli chodzi o przystosowanie zakładu do montażu Cruze’a. Jeśli zapadnie decyzja o produkcji w Polsce, jesteśmy w stanie rozpocząć produkcję w ciągu roku - dodaje Korpak.

d478qve

Tymczasem koncern o amerykańskich korzeniach zaprzecza doniesieniom prasowym. Chevrolet wystosował oświadczenie, w którym przyznaje, że Polska jest jedną z branych pod uwagę lokalizacji, ale zaznaczył również, że decyzja nie została jeszcze podjęta. Jak informuje "Automotive News Europe", koncern Chevrolet-Opel nie podjął jeszcze decyzji o przeniesieniu produkcji Cruza do Europy, ponieważ obawia się reakcji Koreańczyków. Już teraz wiadomo, że część produkcji Opla Mokki trafi do Hiszpanii, a wraz z zaprezentowaniem drugiej generacji tego modelu jego cała produkcja zostanie ulokowana na Starym Kontynencie. Przeniesienie Cruze’a do Polski dodatkowo podgrzałoby atmosferę.

Automotive News Europe

tb, moto.wp.pl

d478qve
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d478qve
d478qve
Więcej tematów